Spor Sofuoğlu dünya ikincisi oldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sofuoğlu dünya ikincisi oldu

Superstock FIM Dünya Kupası'nda 7 kez podyuma çıkan sporcumuz Kenan Sofuoğlu, şampiyonanın Fransa'daki 9. ve son ayağında Belçikalı Van Keymeuli'ye geçilerek, ülkemize gümüş madalya kazandırdı.

YAZIK oldu Kenan Sofuoğlu'na... Sen 61.724 kilometre önde git, son 30 metrede Dünya Şampiyonluğu'nu takım arkadaşın Belçikalı D.Van Keymeuli'ye kaptır. Yıkıldı Kenan... Dünya Şampiyonluğu O'nun hakkıydı. Ama kısmet olmadı. Fransa'nın Nevers şehrinin Magny-Cours Pisti'nde yapılan Dünya Motorsporları Superstok1000 Dünya Kupası'nın 9. ve son final ayağında Almanya Yamaha adına yarışan Kenan Sofuoğlu, 35 pilotun yeraldığı organizasyonu 157 puanla 2. bitirip Türkiye'ye tarihi bir dünya ikinciliği kazandırdı. Birinciliği yine aynı takımdan D.Van Keymeuli 163 puanla elde etti.

Son turda geçildi

Kenan,
14 turlu bu yarışta turları 1 dakika 44 saniyede 270 km hızla geçti. Böylece şampiyonada ilk üç sırayı Alman Yamaha takımı elde etti. Yarıştan sonra çok üzgün olan Kenan "Yarışın büyük kısmını önde götürdüm. Şampiyon olmam için takım arkadaşımı geçmem gerekiyordu. 14 turlu yarışta ancak 2 turunda rakibimi kaçırdım. Ama kontrolümdeydi. Son tura lider girmeme rağmen, son virajda rakibim riske girdi. Beni son 30 metrede geçti. Ülkeme altın madalya getiremediğim için üzgünüm" dedi.

Son yarışa kadar rakibinin 1 puan gerisinde ve 2 yarış eksiği ile giren sporcumuz sezon boyunca 3 birincilik, 2 ikincilik ve 2 üçüncülük elde etme başarısını gösterdi. Sofuoğlu'nun ikinci olduğu kupada, genel klasmanda Didier Van Keymeulen birinciliği, Craig Coxhell ise üçüncülüğü elde etti.

Motorsporlarında Superstock FIM Dünya Kupası’nda altın madalyayı şanssız bir şekilde kaçıran sporcumuz Kenan Sofuoğlu’na gurbetçilerimiz büyük ilgi gösterirken, Sofuoğlu’nun oldukça üzgün olduğu görüldü (yukarıda). Magny-Cours Pisti’ndeki yarışta ilk üç sırayı Yamaha adına yarışan pilotlar kazanırken, podyuma çıkan motorsikletçilere ödülleri ve kupaları takdim edildi (yanda)

Yorumları Göster
Yorumları Gizle