Sofrada ramazan spekülasyonu yok

Hürriyet Haber
20 Ağustos 2009 - 00:00Son Güncelleme : 20 Ağustos 2009 - 09:30

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu (TGDF) Başkanı Şemsi Kopuz, Ramazan ayı süresince hiçbir gıda ve içecek ürününün temininde ve piyasaya arzında sıkıntı yaşanmayacağını söyledi.

Kopuz, “Özellikle bakliyat ürünlerinde fiyat istikrarı oluşmuş durumda. Bu ürün grubunda geçen yıla oranla fiyat artışı yaşanmadığı gibi, aksine fiyat düşüşleri oldu” dedi.
Hem üretim, hem de stokların yeterli düzeyde olduğunu belirten Kopuz, “Sektör, Ramazan’a hazırlıklı. Fiyat artışıyla ilgili tartışmalar, sektörden kaynaklanmıyor. Gıda ve içecek zincirinde ürünlerin, tüketiciye gelene kadar birçok halkadan geçtiği unutulmamalı” diye konuştu.  Kopuz, gıda fiyatlarındaki spekülasyonlarla ilgili de, “Gıda sanayicisinden spekülatör olmaz. Spekülatörleri başka yerlerde aramak lazım. Gıda sanayicisi, krizde reel sektörde en hareketli pozisyon alabilenlerden biri” yorumunu yaptı.
Bakliyat fiyatı artmadı
Bakliyatta üretim ve stokların yeterli olduğunu dile getiren Şemsi Kopuz, şunları söyledi:
“2009 yılı Türkiye bakliyat üretimi 1 milyon ton olarak tahmin ediliyor. Bu rakam geçen yılın  üzerinde. Mercimek rekoltesi yaklaşık 300 bin ton civarında. Sadece yeşil mercimek üretimi düşük oldu. Onun dışındaki ürünlerde Ramazan ayında bir sıkıntı olmayacak. Ürünlerin tamamında fiyatlar geçen yılla aynı seviyede kaldı.”
Bulgur gibi çok rağbet edilen ürünlerin toptan fiyatlarında yüzde 35’lere varan düşüşler yaşandığını da kaydeden Kopuz, “Geçen yıl toptan fiyatı 1.40-1.65 TL aralığında olan bulgur, bu yıl 0.95-1 TL aralığında. Diğer ürünlerde de fiyat istikrarı var, yani artış yok. Hatta bazı ürünlerin fiyatlarının geçen yıla göre yüzde 10-15 daha ucuz olduğu görülüyor” açıklamasını yaptı.
Gıda ve içecek sektöründe, 22 binden fazla işletme ve 471 bin çalışan bulunduğunu dile getiren Şemsi Kopuz, şöyle konuştu: “Gayrisafi Yurtiçi Hasıla içinde 162 milyar TL büyüklüğe ulaşmış durumda. Türk sanayinin dört büyük sektöründen biri. Geçen yıl 6.5 milyar dolar ihracat ve 3.7 milyar dolar ithalat gerçekleştirdi.”
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı