Şoförsüz araç ‘yol’ bekliyor

Zeynel LÜLE
18 Haziran 2013 - 00:00Son Güncelleme : 17 Haziran 2013 - 23:20

Geleceğin otomobilleri ‘Bosch’un merkezi Almanya’nın Boxberg kentinde hazırlanıyor.

Yeni otolar, hidrolik hibrit ve sürücü destek sistemlerinden, birbirleriyle iletişim ağı oluşturan araçlara kadar yeni tekniklerden oluşuyor. Alman otomotiv devi Bosch’un yeni geliştirdiği sistem, uçak benzeri bir sürümün, otomobillerde de yapılabileceğini gösteriyor. Önünde yavaş giden bir araç veya bir yayanın çıkması halinde ‘sürücüden bağımsız’ hareket ediyor ve fren sistemini devreye sokuyor.

Hürriyet’in bizzat otomobil içinde görüp test ettiği sistem, sadece tek bir düğmeyle bütün kumandayı ele alınabileceğini gösteriyor. Tek bir düğme hareketi, bütün sistemi kontrol altına alıyor ve akıllı/adaptif bir hız kontrol yardımıyla ‘şerit koruma’ sistemi bir araya getiriliyor ve geleceğin ‘otoyol pilotu’ oluşturuluyor. Otoyol üzerinde ‘rahatlıkla’ kullanılabilen bu sistem, tali yolların da ‘donanımlı’ olmasını bekliyor. Teknik olarak alt yapı tamam. İş tamamen otomobillerin seyir halinde olduğu yolların da bu tekniğe uyarlamasına kalmış.
Test sürüşünde, direksiyon başındaki şoför, ‘tam otomatik’ sisteme geçer geçmez, önündeki arabayla kurallı mesafesini ayarlayabilen ve sollama yapmak istediği zaman sürücüden ‘onay’ bekleyen bir ‘akıllı otomobil’ görüyorsunuz. Sürücü ise, sadece sollama için ‘sinyal’ düğmesine basıyor ve otomobil, karşı yönden gelen araçların hızına ayarlı süratiyle önündeki otomobili geçip, tekrar sağ şeride giriyor.

Amaç masrafı ve kazayı azaltmak

Bosch’un geleceğe yönelik hazırlığı tamamen, ‘daha az masraf’ ve ‘0 kaza’ üzerine odaklanmış. Ayrıca, trafik içerisinde sizi daha az yoracak bir sistem de (stop&go) önümüzdeki yıl otomobillerde yer alacak. Bu sisteme göre, yoğun trafikte araç  şeridi dışına çıkmayacak, önündeki otomobili kontrol ederek duracak ve kalkacak, otomatik şerit değiştirme fonksiyonuyla birlikte ‘trafik sıkışıklığı pilotu’ haline dönüşecek.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı