ANKARA HABERLERİ

Şoförlere uyuşturucu denetimi geliyor

Hürriyet Haber
26 Eylül 2012 - 12:44Son Güncelleme : 26 Eylül 2012 - 13:25

Polis, uyuşturucu etkisi altında direksiyona geçen sürücüleri denetlemeye başlayacak.

Hürriyet Haber

Eminyet Genel Müdürlüğü (EGM), uyuşturucu veya keyif verici madde etkisi altında araç kullanan sürücülerin denetlenmesine yönelik çalışma yürütüyor. 30 Mayıs’ta Ankara’da toplanan Karayolları Güvenliği Yüksek Kurulu’nda, uyuşturucu ve keyif verici madde etkisinde araç kullanan sürücülerin, adli makamların iznine gerek olmaksızın güvenlik personeli tarafından denetlenmesi kararı alınmıştı.

Bakanlığa soruldu

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı, bunun üzerine, Adalet Bakanlığı yetkilileriyle temasa geçerek, polisin uyuşturucu denetimi için sürücülerden tükürük numunesi almasında herhangi bir yasal engel olup olmadığını sordu. Emniyet yetiklileri, Adalet Bakanlığı’nın sürücüden numune alınmasında yasal engel bulunmadığını belirtmesi üzerine, uyuşturucu veya keyif verici madde etkisi altında araç kullanan sürücülerin denetlenmesine yönelik çalışma başlattı.

Yeni yılda başlayacak

Emniyet Genel Müdürlüğü, tükürükten uyuşturucu tespit eden cihazlardan ihaleyle satın alarak yılbaşından itibaren tüm illere gönderecek. Trafik polisleri, yol kontrollerinde, tıpkı alkol gibi uyuşturucu testi de yapacak. Herhangi bir olaya ya da kazaya karışan sürücüler de uyuşturucu testinden geçirilecek. Tek kullanımlık aparatlarla sürücülerden alınacak tükürük numunesi, uyuşturucunun türünü dahi belirleyen bu cihazlarda test edilecek.

Hastaneye götürülecek

Uyuşturucu kullandığı tespit edilen sürücüler hakkında yasal işlem başlatılacak, sürücüler daha kapsamlı testler için hastaneye götürülecek. Polis, bu sürücüler hakkında savcıya da bilgi verip, savcının talimatına göre hareket edecek.

Tedavi ya da hapis

Türk Ceza Kanunu’na göre, kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın alan, kabul eden veya bulunduranlar, bir yıldan iki yıla kadar hapis ile cezalandırılıyor. Uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanan kişi hakkında, tedaviye ve denetimli serbestlik tedbirine de hükmolunuyor. Bu kişi hakkında kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın almak, kabul etmek veya bulundurmaktan dolayı verilen ceza ancak tedavi ve denetimli serbestlik tedbirinin gereklerine uygun davranmaması halinde infaz ediliyor.

Bin 306 lira ceza

Karayolları Trafik Kanunu’na göre, uyuşturucu veya keyif verici madde ve alkollü içki alması nedeniyle güvenli sürme yeteneklerini kaybetmiş kişilerin kara yolunda araç sürmeleri yasak. Uyuşturucu veya keyif verici madde alarak araç kullanan sürücülere bin 306 lira ceza veriliyor ve bu kişilerin sürücü belgesine süresiz el konuluyor. Ancak Anayasa Mahkemesi, sürücülerin ehliyetine süresiz el koyma hükmünü, hakkaniyete aykırı olduğu gerekçesiyle iptal etmişti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Şoförlere uyuşturucu denetimi geliyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Eylül 2012 tarihinde saat 12 44’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Şoförlere uyuşturucu denetimi geliyor haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ağustos 2017, Cuma
  • İmsak
   04:05
  • Guneş
   05:56
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:51
  • Akşam
   19:50
  • Yatsı
   21:26
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı