ANKARA HABERLERİ

‘SODEX Ankara’ kapılarını açtı

AA
11.05.2017 - 09:30Son Güncelleme : 11.05.2017 - 09:37

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki; ısıtma, soğutma, klima, havalandırma, yalıtım, su arıtma, jeotermal ve güneş enerjisi sistemlerine yönelik SODEX Ankara Fuarı’nın, dün ATO Congresium’da gerçekleştirilen açılışına katıldı.

AA

Köyden kente göç edenlerin bir gecede gecekondu yaptığı dönemlerin artık geride kaldığını ifade eden Özhaseki, halen 7.5 milyon civarında binanın dönüşmesi gerektiğine dikkat çekerek şunları söyledi: “Yaptığımız hesaba göre 1999 depreminden önce yapılmış binaların büyük bir kısmının riskli olduğunu söyleyebiliriz. Bunların sayısı da 7.5 milyon civarında. 7.5 milyon civarında binanın, bağımsız birimin, konutun içerisinde tabii iş yerleri, mağazalar, dükkânlar da var, dönüşmesi gerekiyor. Önümüzdeki 10-12 yıl içerisinde Türkiye’de bu 7.5 milyon binayı dönüştürebilirsek kendimizi görevini yapmış bir insan gibi hissedebiliriz. ‘Depreme hazırlıklı bir ülke haline geldik’ diyebiliriz. Eğer bunu yapmazsak deprem gelir o binaları yıkar, içerisinde birçok can, mal kaybı olur.”

 Hazırlıkların bir an önce gerçekleştirilmesi gerektiğini vurgulayan Özhaseki, konutların standartlara uygun, doğru inşa edilmesinin de önemine işaret etti.  Özhaseki, “Bunun bir fırsata dönüştürülüp artık günümüzün moda tabirleriyle akıllı şehirlerin, binaların yapılması, yeşil binaların yapılması, her türlü yalıtımın sağlandığı ve her türlü atığın da minimum seviyede dışarıya verildiği, yeniden dönüştürülebildiği sistemlerin inşa edilmesi gerekiyor” dedi. Bakan Özhaseki ve diğer katılımcılar, fuarın açılış kurdelesini kesti. Özhaseki, programın ardından fuarda yer alan stantları ziyaret etti.

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden ‘SODEX Ankara’ kapılarını açtı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 11 Mayıs 2017 tarihinde saat 09 30’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ‘SODEX Ankara’ kapılarını açtı haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Eylül 2017, Cuma
  • İmsak
   04:49
  • Guneş
   06:28
  • Öğle
   12:52
  • İkindi
   16:18
  • Akşam
   18:55
  • Yatsı
   20:22
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı