Socar Türkiye'de Kenan Yavuz görevi Zaur Gahramanov'a bıraktı

MERVE ERDİL
25 Nisan 2016 - 15:02Son Güncelleme : 25 Nisan 2016 - 16:35

Petkim, TANAP, Star Rafinerisi gibi Türkiye’de pek çok stratejik yatırımın sahibi Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi Socar’ın Türkiye CEO’su Kenan Yavuz görevinden ayrıldı. İlk olarak Hürriyet'in gündeme getirdiği görev değişikliği şirket tarafından da teyit edildi. Şirketten yapılan açıklamada, Kenan Yavuz'un, grup şirketlerindeki yönetim kurulu üyeliğinin devam edeceği ifade edildi.

Socar Yatırımlar Genel Müdür Yardımcısı olarak Bakü’de görev yapmakta olan Zaur Gahramanov’un, Socar Türkiye Genel Müdürlüğüne getirildi.

Socar Türkiye CEO’su Kenan Yavuz’un görevinden ayrıldığı; yönetim kurulu üyeliğine ise devam edeceği kulislere yansımıştı.

Şirketten yapılan yazılı açıklama ile bu kulis doğrulandı.

Socar Türkiyede Kenan Yavuz görevi Zaur Gahramanova bıraktı

Kulislere yansıyan iddialara göre, Socar son dönemde bir yeniden yapılanma sürecinden geçiyor. Bu kapsamda bazı pozisyonlarda değişiklikler yaşandığı, Socar 1. Başkan Yardımcısı Samir Kerimli’nin de Türkiye’deki görevinden ayrılarak Azerbaycan’a döndüğü belirtiliyor.

SOCAR Türkiye’nin, 2018’e kadar Türkiye’de gerçekleştireceği yatırım miktarı 20 milyar dolar olacak. Socar, Azerbaycan doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıması planlanan TANAP projesinde Türkiye ve İngiliz BP ile ortak konumunda. Şirketin Petkim kampüsü içinde yapımına devam ettiği yıllık 10 milyon ton ham petrol işleme kapasiteli Star Rafinerisi’nin de 2018 yılı itibarıyla üretime başlaması öngörülüyor. 

ŞİRKETTEN AÇIKLAMA GELDİ

SOCAR Türkiye'den görev değişikliğine yönelik açıklama geldi.

Şirketten yapılan yazılı açıklamada, "SOCAR Yatırımlar Genel Müdür Yardımcısı olarak Bakü’de görev yapmakta olan Zaur Gahramanov, SOCAR Türkiye Genel Müdürlüğüne getirildi. Petkim ve SOCAR Türkiye’de 2008 yılından bu yana üstlendiği görevlerle SOCAR Türkiye grup şirketlerine büyük katkı sağlayan Kenan Yavuz CEO’luk görevinden ayrılırken, yeni dönemde grup şirketlerindeki yönetim kurulu üyeliklerini devam ettirecek" denildi. 

Açıklamanın devamı şöyle:

"SOCAR Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Vagif Aliyev, bayrak değişimine ilişkin yaptığı açıklamada Kenan Yavuz’a, SOCAR Türkiye’ye sağladığı tüm özverili katkıları için teşekkür ederken; Zaur Gahramanov’a yeni görevinde başarılar diledi.

Kenan Yavuz’un görev süresi boyunca SOCAR Türkiye’ye bağlılıkla hizmet ettiğini vurgulayan Vagif Aliyev şöyle konuştu: “SOCAR Türkiye, Kenan Yavuz önderliğinde önemli başarılara imza attı. Sayın Yavuz’un Petkim ile Türkiye’nin sanayileşmesine yaptığı katkılar açıktır. Sayın Kenan Yavuz, Grup Şirketlerimizdeki Yönetim Kurulu üyeliklerini devam ettirecektir. CEO’luğu boyunca hem şirketlerimizin yatırımlarının ilerlemesine hem de Türkiye’nin enerji sektöründe rekabetçi bir konuma erişmesi adına önemli katkılarda bulunmuştur.”

Vagif Aliyev, yeni dönemde Socar Türkiye’nin Genel Müdürlüğünü yürütecek olan Zaur Gahramanov’un sekiz yılı aşkın süredir SOCAR bünyesinde çok önemli görevler üstlendiğine dikkat çekerek, sözlerine şöyle devam etti: “Zaur Gahramonov, SOCAR’daki görevleri süresince uluslararası alanda rekabet gücümüzü artıran çalışmalara imza attı. Küresel vizyonumuzun daha da genişlemesine, derinleşmesine ciddi katkılar yaparken SOCAR bünyesinde farklı görevleri büyük başarıyla yürüttü. Kendisine Genel Müdürlük görevinde başarılar diliyorum. Eminim ki Zaur Gahramanov, SOCAR Türkiye’nin başarı çıtasını ve iki kardeş ülkenin enerji sektöründeki konumunu daha da yukarılara taşıyacaktır.”

YAVUZ: SÖYLENTİLERE İTİBAR ETMEYİN
Konu ile ilgili bir açıklama da SOCAR Türkiye Başkanı Kenan Yavuz'dan geldi. Yavuz, Twitter hesabı üzerinde paylaştığı mesajında, çalışma arkadaşları ile birlikte 2004'ten bu yana önemli başarılara imza attıklarını kaydetti.

Yavuz açıklamasının devamında "Arkadaşlarmın hiçbir dedikoduya, üretilmiş, söylentiye itibar etmeden bize emanet edilen sirketimize hizmet edeceklerine olan inancım tamdır" dedi.

 

merdil@hurriyet.com.tr

Etiketler: petkim , socar , istifa , görev , kulis


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı