ESKİŞEHİR HABERLERİ

Soba Ve Doğalgaz Kullanıcılarına Uyarılar

IHA
28.10.2015 - 16:05Son Güncelleme :

YILMAZ (ORTADA), ÇALIŞMA ARKADAŞLARI İLE BİRLİKTE DÜZENLEDİĞİ BASIN TOPLANTISINDA

IHA

Eskişehir Odunpazarı Kent Konseyi Afet Çalışma Grubu Başkanı Olcay Yılmaz, kış aylarına girilmesi üzerine soba ve doğalgaz kullanıcılarını dikkat etmeleri konularında uyarılarda bulundu.
Yılmaz, çalışma arkadaşları ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, doğalgaz iç tesisatı ve bacanın abonelerin sorumluluğunda olduğunu, bakımlarının da aboneler tarafından yaptırıldığını anımsattı. Olcay Yılmaz, “Yılda bir kez bacalar mutlaka temizletilmelidir. Doğal gazın yanması sonucu çıkan su buharı baca malzemesini erittiğinden baca tıkanmaları meydana gelmektedir. Doğal gaz cihazlarının periyodik bakımları yaptırılmalıdır, baca bağlantıları kontrol edilmelidir” dedi.
Aynı bacaya iki cihazın bağlanmaması konusunda uyaran Olcay Yılmaz, doğal gazın yanabilmesi için mutlaka havaya ihtiyacı olduğunu bu sebeple cihazların yanabilmeleri için mutlaka menfezlerin açık olması gerektiğini söyledi.
Bacalı doğal gaz cihazlarının emniyetli çalışabilmesi için bir sigorta sistemi konduğunu, buna da baca sensörü olduğunu belirten Yılmaz, şunları söyledi:
“Bu sensör herhangi bir sebeple baca çekişi uygun olmadığı zaman cihazı emniyete alır. Baca sensörleri iptal ettirilmemelidir. Bacalı cihazların bulunduğu ortama karbonmonoksit dedektörü taktırılmalıdır. Doğal gaz tesisatları sertifikalı firmalara yaptırılmalıdır. Şüpheli bir durumda mutlaka ‘1987’ doğal gaz acil servisi aranmalıdır. Soba kullanıcılarının dikkat etmeleri gereken konular da şunlardır. Soba kuruluşu uygun olmalıdır. Sobaların yanında yanabilecek malzemeler olmamalıdır. Yatarken sobalar söndürülmeli veya yeni yakıt atılmamalıdır. Soba bacaları 2 ayda bir, boruları ise ayda bir temizlenmelidir. Kalorifer bacaları senede 2 defa temizlenmelidir.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Eskişehir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Eskişehir ilinden Soba Ve Doğalgaz Kullanıcılarına Uyarılar hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Ekim 2015 tarihinde saat 16 05’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Soba Ve Doğalgaz Kullanıcılarına Uyarılar haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı