« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Sniper harekatı

Metin SERTOĞLU
SON GÜNCELLEME
Snipe, Hindistan'nın sulak alanlarında yaşayan , çok süratli ve keskin manevralarla uçan, avlanması oldukça zor, küçücük bir av kuşudur. Bu kuşun avcılığında başarılı olanlara da İngiliz'ler , Snıper adını takmışlardır. Günümüz de ise bu sıfat, kuşları değil, askeri alanda düşmanını avlayan askere yakıştırılmıştır.

Bu elit askerler, Snıper sistemine uyumlu yetiştirilmiştir, kullandığı özel uzun menzilli silahını uzak mesafeden hedefe hatasız isabet ettirmek amacıyla eğitilmişlerdir. Özel silahları ile 1800 metreye kadar %90 isabetli atış yaparak, düşmanı saf dışı bırakıp, pusu ve keşif görevlerinde , gece ve gündüz uzaktan sağladıkları imha planları ile düşmanı bozguna ve paniğe uğratma hünerine sahiptirler. Yapılan istatiklere göre, yüz binlerce nişancı arasından ise sadece 1 adet Snıper çıktığı tespit edilmişdtir.

DÜNYADA Kİ ETKİNLİKLERİ

Askeri alanda kendi kadro silahları ile donatılmış KESKİN NİŞANCILAR, ilk kez Amerikan ordusunda , iç savaşlarda kullanılmış, General Hiran BERDAN'ın başarısında en büyük etken olmuştur. Alman da Snıperleri 1.ci dünya savaşında kullanılmış, İngilizlere büyük kayıplar verdirmiştir. Uğradıkları bu bozgun karşısında, 1916 yılında yarbay Hesheth PRITCHART'ın başkanlığında İngiltere de Snıper Okulu açılmıştır. 1.Dünya Savaşından sonra başlayan, Rusya'da ki keskin nişancılık eğitimi ve Snıper donatımı halen devam etmekte, diğer ülkelerin de, bu konuyu ciddi eğilimi görülmüştür.

KESKİN NİŞANCI ASKERİMİZ

Ülkemizde 2000 yılında kurulan, Atıcılık ve Keskin Nişancılık Birliği (AKNEB) bilimsel olarak Türk Ordusuna katılmış, ayrıca , Kara Kuvveterinde , P.T.Kh.larına keskin nişancı kadroları verilmiştir. Askeri kanattaki bu gelişmeler gurur ve güvenle izlenmektedir. Bu bağlamda, Atıcılık sporuna yönelim artacak, ve Federasyona bağlı bölge sporcularını daha çok çalışmaya iten bir rekabet ortamı oluşturulacaktır. Bunun sonucunda ise Ülkemizi Atıcılık dalında uluslararası sahalarda temsil edip, bayrağımızı göndere çektirecek, asker ve sivil keskin nişancılar dostluk ve barışa sıkacakları mermilerle ONURUMUZ olacaklardır.


Bunları da Beğenebilirsiniz