Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Sn. Hasan Özdemir'e...

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Turgay ŞEREN

Bu sütunlarda defalarca yazdım. Yalnız ben değil, aklı başında olanları ve olacakları görebilen her spor yazarı yazdı. Türkiye Futbol Vakfı dört haftadır ‘‘Stadyum’’ diye 20 bin adet uyarıcı gazete dağıtıyor.

Gene yok arkadaş. Dedik ki, ‘‘Bu üst düzey toplantılarıyla olmaz. Bu, nutuklarla olmaz. Bu, maç öncesi uyarılarla hele, hiç olmaz.’’ Haa, başlangıçta yani yıllar önce bu söylediklerim geçerliydi.

<ı>Stat tutuşuyor

Ancaaak, bizde eskilerin söylediği bir tekerleme vardır: ‘‘Nush ile uslanmayalı etmeli tekdir, tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir.’’ Bunun anlamı şu, önce ihtar edeceksin, sonra yazılı uyaracaksın, o da olmazsa cezayı bastıracaksın.

Emniyet Müdürümüz Sayın Hasan Özdemir'le F.Bahçe-G.Saray maçı sonrası stattan beraber ayrıldık. Benim kadar o da üzüldü. Ama üzülmek olayları önlemeye yetmiyordu ki. F.Bahçe maçı ‘‘az sonra’’ başlamıştı inanın, olan olaylara şükretmek lazımdı. Daha beterleri gerçekleşirdi, insanlar yerde sürüklenebilirdi ve pekçok aile bugün, ölen çocukları için gözyaşı dökerdi.

<ı>Kimler bunlar?

Statların içine girerken emniyet güçleri hepimizin üstünü arıyor. Bu davranışı kutluyorum. Spor yazarlarının ceplerindeki kalemlere bile müsaade etmiyorlar. Doğrudur. İyi, güzel de, yüzlerce, binlerce havai fişek o stada nasıl giriyor arkadaş? Kim sokuyor bunları? Ve kimler bu organize suçu işliyorlar.

<ı>Organize çete

Yalnız F.Bahçe Stadı'nda değil, bu olay her statta tekrarlanıyor. Her stadın içinde yahut dışında 15-20 kişilik bir organize çete var. Harcanacak milyarları onlar buluyor. Tomar tomar kağıtları onlar kamyonetle sahanın içine sokup, girenlere veriyorlar.

Sonra da tribünden sahaya. Daha sonra da yanıcı madde üstlerine ve stat tutuşuyor. Bu olayı ben çok yaşadım, F.Bahçe Stadı'nda bir ilave.

<ı>Zor değil...

Yapılacak şey şu, belirli amigolar var. Adamlar bir elini kaldırıyor, tribünler ayağa kalkıp silsile, din, kitap, ana, avrat ne kadar çirkin küfür varsa tempoyla bağırıyorlar. Haaa, iki tane polis oradan o amigoyu cımbızla almalı. Ne yazık ki, böyle bir uygulamayı 50 kere ikaz etmeme rağmen kimse düşünmüyor.

Rakip takımın otobüsünün geleceği yol belli. Oraları boşalt arkadaş. Tecavüze uğramalarını emniyet güçlerimizle önle. Bu zor bir şey mi? Havai fişekin metal kısmı Mustafa Denizli'nin kafasında patladı. Fişek sahaya, metal kapaklar tribüne. Bunu atan orada belli. Bu adamları da kap götür arkadaş. Maç öncesi yalnız Fenerbahçe Stadı'nın etrafı değil, tüm statların etrafı meyhanelerle dolu.

<ı>Yumruğunu vur!..

İçleri de tıka basa körkütük adam dolu. Stada girenlere alkol kontrolü yap, stadın içinde, VIP'lerde alkolü yasakla. Bunlar zor işler değil. Sayın Hasan Özdemir, F.Bahçe-G.Saray maçı çıkışı çok üzgün ve ağlamaklıydın.

Masaya yumruğunu vur, emrindeki emniyet güçlerine büyük yetkiler ver, bu anarşiyi önle. Bunu bir tek sen yapabilirsin.

Aksi halde başta İstanbul, felakete doğru süratle gidiyor. Bunu sakın unutma.Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler