İZMİR HABERLERİ

"Smyrna meclisi" gün yüzüne çıktı

AA / Halil Şahin
21.12.2014 - 12:15Son Güncelleme :

- İzmir Agorası kazılarında, Roma İmparatorluğu döneminde birçok yerel kararı aldığı "meclis yapısı" gün ışığına çıkarıldı

YEREL HABERLER İZMİR

AA / Halil Şahin

İZMİR (AA) - İzmir Agorası kazıları, Roma İmparatorluğu döneminde kentte birçok yerel kararın alındığı "meclis yapısını" gün ışığına çıkardı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, İzmir Agorası'nın gün yüzüne çıkarılması için Dokuz Eylül Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Smyrna Antik Kenti Kazı ekibi tarafından yürütülen kazılarda yüzde 50 seviyelerine gelindi.

Gelecek 5 yıl içinde Agora’nın tamamının önemli ölçüde gün ışığına çıkarılacağı belirtilen çalışmalarda "Bouleuterion" adı verilen kent meclisi yapısı gün ışığına çıkarıldı. Meclis yapısının podyumu, kürsü bölümü ile iki basamaklı oturma yerlerinin koruma ve onarım çalışmaları yapıldı. Romalıların kentin idari kararlarını aldığı ve resmi işlemlerin yürütüldüğü MS 2. yüzyıla ait meclis yapısı, yaklaşık 400 meclis üyesinin oturabildiği büyüklüğe sahip.

- Antik Roma hamamı

İzmir Büyükşehir Belediyesi, "Agora ve Çevresi Koruma Geliştirme ve Yaşatma Projesi" ile Agora ve Eşrefpaşa Caddesi arasında kalan niteliksiz yapıların kamulaştırma ve yıkım çalışmalarını gerçekleştirdi.

Yaklaşık 27 milyon liraya mal olan bu çalışmalar sonrasında alanda, çok sayıda kalıntıya ulaşıldı. Özellikle Antik Roma hamamı, kapladığı alanın büyüklüğü ve bugüne kadar İzmir'de bulunanlar arasında "ilk" olması açısından önem taşıyor.

Katlı otopark tarafındaki niteliksiz yapıların yıkılmasıyla birlikte, temeller üzerinde yapılan çalışmalarda antik duvarlara rastlandı. Duvarlarda bulunan grafitilerin, Helenistik ve Roma dönemlerinin deniz taşımacılığına ilişkin önemli ipuçları verdiği aktarıldı.

Öte yandan İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarihsel Çevre ve Kültür Varlıkları Müdürlüğü tarafından hazırlanan "Smyrna Agorası ören yeri güvenlik duvarı" projesi, İzmir 1 No’lu Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından onaylandı ve yapım çalışmaları başlatıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde "Smyrna meclisi" gün yüzüne çıktı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

15 Aralık 2017, Cuma
 • İmsak
  06:30
 • Guneş
  08:15
 • Öğle
  13:17
 • İkindi
  15:45
 • Akşam
  18:00
 • Yatsı
  19:32
Sayfa Başı