Slogan atarak işsizlik aşağı çekilmez

Hürriyet Haber
26 Mayıs 2010 - 00:00Son Güncelleme : 25 Mayıs 2010 - 20:09

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Önümüzdeki dönemde bizim için en büyük öncelik istihdam olacak” derken, ekonomideki performansın yükselmesiyle işsizliğin azalacağını söyledi.

İşsizliğin “slogan atarak” aşağıya çekilemeyeceğini vurgulayan Şimşek, hükümetin bu doğrultuda 3 boyutlu bir planı olduğunu söyledi. Şimşek, istikrarı zedeleyecek yeni birtakım vergi inisiyatifleri almayı düşünmediklerini de vurguladı. Maliye Bakanlığı, DPT, Hazine ve Dünya Bankası’nın ortaklaşa düzenlediği “Kamu Kesiminde Performans Yönetimi” toplantısında konuşan Şimşek, daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlarken, EKK’deki (Ekonomi Koordinasyon Kurulu) istihdam paketine ilişkin “Bu dönemde istihdamı artırmak en önemli önceliğimiz. Bunun için de aktif iş gücü politikalarını uygulamaya devam edeceğiz. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız liderliğinde bir çalışma söz konusu. Bu aşamada detaylı bilgi veremem” dedi.
3 boyutlu plan
Şimşek, hükümetin 3 boyutlu planı hakkında da şu bilgileri verdi: “Birinci boyutta konuya uzun vadeli baktık ve eğitimde hem nicelik hem kalite olarak önemli bir performans artışı içinde bulunduk. İkinci boyutta da orta vadeli bir perspektifle DAP, KOP gibi kalkınma projeleriyle istihdamın bir kaç yıl içinde hızlı bir şekilde artacağını ümit ediyoruz. Son olarak da kısa vadeli bazı tedbirler alarak aktif iş gücü politikaları konusunda önemli bir kaynak tahsis ettik. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın önderliğindeki bu çalışmaların kapsamını daha da genişletmek gerekiyor.”
Vergi indirimleri
İşsizlikle ilgili çalışmada vergi indirimlerinin de yer alıp almadığı sorusu üzerine, Şimşek, şunları söyledi: “İşsizliğin köklü çözümü Türkiye’de tabii ki borçlanma maliyetlerini en düşük düzeyde tutmak, Türkiye’nin risk primini en düşük düzeyde tutmak, Türkiye’de istikrarı koruyabilmektir. Dolayısıyla bunu zedeleyecek yeni birtakım vergi inisiyatifleri almayı düşünmüyoruz.”
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı