Ankara Haberleri

  Skorsky ihalesi OSTİM’in yüzünü güldürecek

  29 Nisan 2011 - 00:00Son Güncelleme : 28 Nisan 2011 - 21:08

  ATO Başkanı Salih Bezci, ihalesi yapılan 109 adet Skorsky helikopterinin yüzde 67’lik bölümünün Türkiye’de üretilecek olmasının OSTİM’in yüzünü güldüreceğini söyledi.

  ANKARA Ticaret Odası (ATO) Başkanı Salih Bezci, ihalesi yapılan 109 adet Skorsky helikopterinin yüzde 67’lik bölümünün Türkiye’de üretilecek olmasının büyük önem taşıdığını belirterek, savunma ve havacılık kümelenmesinin Ankara için hayati önem taşıdığını bildirdi.ATO Başkanı Bezci, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar’ı makamında ziyaret etti.

  Bezci, burada yaptığı konuşmada, Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın dış alımlarda karşılıklılık esasına dayalı offset mekanizmasını devreye sokmasının önemli bir rol model oluşturduğunu, bu yolla hem KOBİ’lerin iş payının hem de savunma sanayi ürün ve hizmet ihracatının artırılabileceğini kaydetti.

  Kümelenme yatırımı

  Türkiye’nin 3,5 milyar dolarlık Skorsky helikopteri alım ihalesinin yapıldığını anımsatan Bezci, bu rakamın 2,3 milyarlık kısmının Türkiye’de üretilecek olmasının OSTİM’in yüzünü güldüreceğini ifade etti. Bezci, Türkiye’nin yerli sanayiyi geliştirmeye dayalı dış alım stratejisinin Ankara’yı da savunma sanayi ve havacılık üssü olmaya aday hale getirdiğini ifade ederek, “Savunma ve havacılık sanayi kümelenme yatırımları için bir havza oluşturulması gündeme geldi ve Kazan ilçe sınırlarında kalan bir bölge kümelenme yatırımı için 49 yıllığına tahsis edildi” dedi.

  Aktif role hazırız

  Ankara Ticaret Odası olarak savunma ve havacılık sanayi konusunda yapılan kümelenme projesinde aktif rol almaya hazır olduklarını kaydeden Bezci, bankaların İstanbul;a taşınmasıyla ilgili yaşanacak ekonomik kayıpların savunma ve havacılık sanayi kümelenmesiyle kapatılabileceğini kaydetti.

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 2 Yorum }
  • kara kara 29.4.2011 11:38:07
   Siz olaya ticari bakıyorsunuz bir de simgesel bakmak var devletin merkezleri devletin başkentinden taşınıyor taşıttırılıyor. Bunun anlamını bir daha düşünün.
  • GÜNER GÜMÜŞAY 29.4.2011 07:48:29
   Eminim kümelenme yatırımlarının yapılacağı yerlere önce kendiniz kümelenmişsinizdir.Arazi ve imar rant yatırımlarından önce sanayi,bilim ve ticarete yatırım yaptığınız gün Ankara kalkınacaktır.Şehrin göbeğinde dünyada ünlü bilim teknik üniversiteleri dururken;hala arazi peşindesiniz.
   
  HaberlerGalatasarayFenerbahçeAlmanyaniobeburçsurvivorışid