« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Skandalı çözen adam

Denizlispor-Fenerbahçe karşılaşmasının yaklaşık 40 dakika duraklamasına yol açan elektrik arızasının giderilmesine katkı sağlayan Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nde görevli teknisyen Metin Uçak (43), daha önce stat görevlisi olduğu için kendisinden yardım istendiğini ve stada gelerek sorunu çözdüğünü belirtti.

A.A. ve DHA
SON GÜNCELLEME

Uçak, kahvehanede maç seyrederken statta elektriklerin kesildiğini gördüğünü, daha sonra Gençlik ve İl Spor Müdürlüğü yetkililerinin kendisini arayarak yardım istediğini söyledi.

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne girmeden önce, yaklaşık 7 yıl Denizlispor'da görev yaptığını ve Atatürk Stadı'nın elektrikçisi olarak çalıştığını ifade eden Uçak, şöyle dedi:

“Kahvede maçı izliyordum. Maçın elektrik kesintisinden dolayı durduğunu gördüm. Müdürlerim beni telefonla aradılar. Daha önce Denizlispor'da çalıştığımı bildikleri için yardımcı olmamı istediler. Stadı iyi bildiğimden dolayı geldim yardımcı oldum. Şarteli tamir ederek vakit kaybetmemek için şebekeyi boşalttım. Elektriği jeneratöre verdim. Jeneratördeki elektriği de ayrı bir devre yaparak stat ışıklarının yanmasını sağladım. Stada ulaştıktan 5 dakika sonra sorun çözüldü.”

Uçak, Denizlispor'dan kovulduğu yönündeki iddianın kesinlikle yanlış olduğunu, şartları daha uygun olduğu için 2 yıl önce Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'ne geçtiğini ve Denizli Merkez Spor Salonu'nun elektrikçiliğini yaptığını söyledi.

Uçak, stattaki arızayı giderdikten sonra, Denizli Valisi Yavuz Erkmen ve Vali Yardımcısı Mehmet Çapraz'ın kendisine teşekkür ettiğini sözlerine ekledi.

DENİZLİSPOR MENAJERİ ÇETİN

Denizlispor Genel Menajeri Özhan Çetin de Aydem yetkilileri ve kulüp teknisyenlerinin çalışmalarıyla önce 20 dakika lambaların soğumasının beklendiğini belirterek, “Soğuduktan sonra da şehir şebekesi devreye girmeyince, stada tamamen jeneratörden elektrik verdik” dedi.

TFF İNCELEME BAŞLATTI

Türkiye Futbol Federasyonu, 9 Ağustos 2009 akşamı Denizli Atatürk Stadyumu'nda oynanan Denizlispor-Fenerbahçe Turkcell Süper Lig mücadelesinde yaşanan elektrik arızası ile ilgili gerekli incelemeyi başlattı.

TFF Stadyum ve Güvenlik Komitesi'nin 2009-2010 sezonu öncesinde Denizli Atatürk Stadyumu'nda yaptığı denetlemeler sonucunda, stadyum jeneratörünün 405 KW/506 KVA gücünde olduğu saptanmıştı. Elektrik kesilmesi durumunda bu jeneratörün gücünün üçte ikisi ile tüm sahayı aydınlatabilecek bir kapasite ve sisteme sahip olduğu, Elektrik Mühendisleri Odası Denizli Şubesi teknikerleri tarafından da tespit edilmişti.

Bu özellikleriyle ile TFF ve UEFA standartlarına uygun olan söz konusu jeneratörde yaşanılan arızanın nedenleri Türkiye Futbol Federasyonu tarafından teknik bir incelemeyle tabi tutulacak.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler