Basketbol Skandal değilmiş!
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Skandal değilmiş!

hurriyet.com.tr’nin dün ‘’Potada büyük skandal’’ başlığıyla duyurduğu haber hakkında Basketbol Federasyonu bugün bir açıklama yaptı. Ancak Federasyon'un açıklamasında bazı konular yine ‘’Karanlıkta’’ kaldı.

Bilindiği gibi, 22 Ekim Cumartesi günü Trabzon’da oynanan ve misafir takımın 78-66 kazandığı Trabzonspor-Mersin Büyükşehir Belediye maçı öncesi Mersin takımı oyuncu lisanslarını ‘’Unuttuk’’ gerekçesiyle ibraz edememiş, ancak karşılaşma buna rağmen teknik komiser ve hakemler tarafından oynatılmıştı.

Trabzonspor Kulübü bu duruma itiraz etmezken, Mersin ise olası bir hükmen yenilgiden kurtulmuştu.

Federasyon bugün yaptığı açıklamada ‘’Karşılaşmanın talimatlar çerçevesinde Basketbol Federasyonu’ndan gelen onaylı listeye göre oynatıldığını açıklarken, onaylı listenin salona saat kaçta ulaştırıldığı konusunda ise bilgi vermedi.

İddiaya göre maç normal saati olan 16.00’da başlamış, ancak Basketbol Federasyonu’ndan gelen onaylı liste ise teknik komisere ilk periyodun bitiminde ulaşmıştı. Otoriteler maçın liste gelmeden başlatılmasının yanlış olduğu fikrinde birleşmişlerdi.

İŞTE FEDERASYONUN AÇIKLAMASI:

"25.10.2011 tarihli basın kuruluşlarının internet sayfalarında çıkan bazı haberler üzerine, 22 Ekim 2011 günü Beko Basketbol Ligi'nde Trabzonspor ile Mersin Büyükşehir Belediyesi takımları arasında oynanmış bulunan 2. hafta müsabakasındaki tescilli oyuncu ibrazları hakkında aşağıdaki bilgilendirmenin yapılması ihtiyacı ortaya çıkmıştır.

Türkiye Basketbol Federasyonu'nun ilgili birimleri, ligleri, Yönetim Kurulu tarafından kabul olunan yönergelere göre yönetmektedir. Bu yönergeler çerçevesinde, takımların taleplerini zamanında yerine getirmek görev bilincimizin temelinde yer alan bir ilkemizdir. Bahsi geçen müsabaka öncesinde, Mersin Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü, A erkek takım lisanslarının, kendi tasarrufları dışında yanlarında bulunmadığını, bu sebeple tescil edilmiş geçerli sporcu listesini, müsabaka görevlilerine ibraz etmek üzere taraflarına yollamamızı istemiştir.

TBL Yönergesi madde 24.4 şöyledir:

“24.4. Lisansların müsabakadan önce hakeme gösterilmesi şarttır. Ancak, kulüpler, sözleşmeli sporcuların o sezona ait vizeli lisanslarını Ligler Direktörlüğü'ne ibraz ederek kadrolarını tasdik ettirmeleri halinde, o sezon içinde müsabakalara takım listeleri ile çıkabilirler.”

Tescil işlemleri sonrası lisansların kayıtları ve kopyaları tarafımızda bulunduğundan, maçlara çıkabilmeleri için takımlara, bu maddeye dayanarak tescilli sporcularını ibraz edebilecekleri listeler gönderilebilmektedir. Mersin Büyükşehir Belediye Kulübü'ne de kural uyarınca bu sezona tescilli ve lisans almış sporcularının listesi müsabakadan önce gönderilmiştir. Yine aynı yönergenin 38.1.4 maddesi ise şu şekildedir:

“38.1.4. Lisanslarını hakeme ibraz etmeyen takım, hakemler tarafından oynattırılmaz. Bu sebeple hakem tarafından maçı oynattırılmayan takım hükmen yenik sayılır.

İstisna:

Ligler Direktörlüğü onaylı liste ile oynama durumu hariç.”

Bahsi geçen maçın TBF görevlileri, bu istisna durum uyarınca kontrolleri yapmışlar ve kuralların gereğinin yerine geldiğine hükmederek maçı başlatıp oynatmışlardır.

Bu bağlamda, Yönergeler çerçevesinde uygulamalar gerçekleşmiş olduğunu bilerek spekülasyonlar karşısında ‘kurallara saygı’ tavrından ödün vermeyen Trabzonspor ve Mersin Büyükşehir Belediyesi kulüplerine teşekkür eder, konuyu saygılarımızla kamuoyunun bilgisine sunarız."

POTADA BÜYÜK SKANDAL - İŞTE O HABER

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle