"Ünal Özüak" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ünal Özüak" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ünal Özüak

Sizlere ömür

SANIRIM farkındasınız. FIBA takviminde yer almayan Akdeniz Oyunları’ndaki ‘Demirel Oyunlarını’ yorumsuz geçiyoruz.

Bogdan Tanyevic ve Nihat İziç ikilisi ‘koyunun olmadığı yerde Abdurrahman Çelebi’lik yapıyorlar. Avrupa’nın Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerinin ikinci, futbol tabiriyle PAF takımlarıyla, geldikleri turnuvadan thincup/teneke madalyayı da bu akşam kapacaklar. Turgay Bey vaveylayı bundan sonra koparacak ve başarılı(!) ikiliyi Eylül’deki hedef turnuva Avrupa Şampiyonası için Milli Takımın başına atayacaktır. ‘Vakit dar, başka koç yok’ keten peresi aynen sergileniyor. Bir kere daha altını çiziyorum Akdeniz Oyunları bahane gerisi Bogdan. Eylül’de Slovenya’da yapılacak bugüne kadar Tanyevic’le ilk sekizine giremediğimiz Avrupa Şampiyonası’nda grubumuzda Yunanistan, Rusya, İtalya, İsveç, Finlandiya var. İlk üçe girmek lazım. Rusya, Krilenko ve Kaun’suz gelecek. Yetkin ve iyi koçlu ‘Türkiye için yol açık’ ama son turfanda nesli berbat ederek bir sürü mazeretle gerisin geriye dönmemiz Turgay Bey’in iki dudağı arasında.

OL BAKALIM

SON seçimlerde, Turgay Bey gelmesin diye, İzlanda’da basketbolu başlatıp, oybirliğiyle Uluslararası Basketbol Federasyonu (FIBA) Avrupa Başkanı yaptıkları Olafur Edvard Rafnsson geçirdiği kalp krizi sonrasında hayatını kaybetti. Toprağı bol olsun. Soğuk ülkenin sıcak kanlı adamı biliniyor ve çok seviliyordu. Bizim ‘sıcak kanlılar ülkesinin soğuk adamı’ gibi değildi. FIBA Avrupa basketbolun UEFA’sıdır. Elinde tutan kendi ülkesi basketbolunu abat eder. Bizimle at başı giden Yunan basketbolunun fark atıp Avrupa ve Dünya basketbolunda zirve yapmasını nedeni Federasyon Başkanları Vasikopoulos’un yıllarca bu örgütün başında olmasıdır. Bizim gedikli, devletin teveccühlü başkanı Turgay Bey, onca yıldır ‘Bu sefer vallahi Başkan olacağım’ diye ülke federasyon başkanlığındaki bekasını dilenir. Kandırır da ilgilileri. Bir kez daha hodri meydan. Ülkemizde dört büyük kulüp başta olmak üzere kulüpler tarafından istenmeyen, seçilmemiş ve fakat atanmış Demirel, FIBA Avrupa Başkanı olsun da görelim marifetini...

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI