Dünya Haberleri

  Sızıntıya dev tıpa

  Hürriyet Haber
  05.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Meksika Körfezi’nde petrol platformunun batması sonucu meydana gelen ham petrol sızıntısının durdurulması için, dev bir tıpa inşa ediliyor. İki günde tamamlanması beklenen tıpa kuyuya yerleştirilse bile sızıntı 90 gün sürebilir.

  İNGİLİZ petrol şirketi BP yetkilileri, ABD’nin Meksika Körfezi kıyılarındaki petrol sızıntısının durdurulması, yayılan petrolün de bir boru aracılığıyla çekilmesini sağlayacak metal ve betondan yapılacak dev tıpanın 98 ton ağırlığında, 12 metre yüksekliğinde, 7.3 metre genişliğinde ve 4.3 metre eninde dev bir oda şeklinde olacağını söyledi.

  - 48 saatte bİtecek: Petrol kuyusu yangınlarında uzman Wild Well Control şirketinin 25 kişilik bir ekiple önceki gün başladığı inşaatın, 48 saatte bitmesi planlanıyor.

  - YERLEŞTİRMEK ZOR: BP yetkilileri, tıpanın inşaatı bitse bile, sızıntıyı kapatmak için yerleştirilmesinin mümkün olamayabileceğine ve işe yaramayabileceğine dikkat çekti. Yerleştirilse bile bu 90 gün sürebilir.

  - Robotlar İndİrecek: Sızıntının, 1525 metre derinlikte okyanus tabanında yatmakta olan petrol platformu enkazında olduğunu, bu derinlikte ve karanlıkta çalışmanın son derece zor olduğunu ifade ettiler. Dev tıpanın, robot denizaltılar tarafından indirileceğini anlatan yetkililer, “Katrina kasırgasından sonra birkaç kez benzer yöntem kullanılmış ve başarılı olunmuştu. Ancak çok daha sığ sularda çalışma yapılmıştı” diye konuştular. Aksiliklerle karşılaşılması halinde, deliğin kapatılmasının en az üç ay alabileceği de belirtiliyor.

  - FATURA BP’YE: Petrol sızıntısı felaketi, BP’yi zor durumda bıraktı. İngiliz gazeteleri, ABD yönetiminin çevre felaketinde gerekeni yapması için BP şirketi üzerinde baskıları sürdüreceğine dikkati çekerek, bu felaketin BP’ye faturasının 15 milyar doları bulabileceğini yazdı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı