İZMİR HABERLERİ

Sızıntı raporuna destek istedi

DHA
28.04.2017 - 12:07Son Güncelleme :

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay Çeşme'de karaya oturan 'Lady Tuna' adlı geminin sızıntısına ilişkin olarak duyarlı vatandaşlardan destek istedi.

DHA

 

Ana Yaşam Vakfı (AYVA) kurucuları Avukatı Senih Özay ve Avukat Murat Fatih Ülkü'nün Çeşme Asliye Hukuk Mahkemesi'nde açtığı zarar tespiti davasında açıklanan bilirkişi raporuna dikkat çeken CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay Balbay, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’a şunları söyledi:

“3 Ocak 2017 tarihinde konu ile ilgili Bakanlığa önerge verdik. 4 aydır cevap alamadık. Bakanı sadece yol, köprü ile değil, üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizde denizcilikle de ilgilenmeye davet ediyoruz. Bakanlığın raporda ortaya konan tehlike ve tehditleri bir an önce gidermesini, Çeşme’ye kör ve sağır kalmamasını bekliyoruz."

Balbay bilirkişi heyetinin mahkemeye sunduğu raporda, gemiden 75 bin 484 metrik ton fueloilin Ildırı Körfezi'ne döküldüğünü, sızıntının en kirli yakıtlardan biri olduğunu vurgulayarak, “Bu yakıtın içeriğinde toksik, kanserojen ağır metaller, yüzde 3.5 oranında kükürt içermesi nedeniyle gerek dökülme, gerekse yakıt olarak kullanımı sonrası ekosistemin tüm bileşenleri için zarar verici nitelikte. Bu tespitler Çeşme için bir faciadır. Bakanlık acil bir eylem ve müdahale planıyla derhal işe koyulmalıdır. Aksi halde yaşanan kirliliğin deniz ve ekosisteme onlarca yıl çok büyük zararlar vereceği açıktır" dedi.

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Sızıntı raporuna destek istedi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Nisan 2017 tarihinde saat 12 07’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Sızıntı raporuna destek istedi haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı