Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Sizin sorularınıza cevaplar

Devirde haklarne olur“Biz 2003 yılından beri varlığını sürdüren limited şirkette 2006’dan beri çalışmaktayız.

Firmamız temmuz ayında sahibi tarafından başka bir şahsa noter satışıyla devredildi. Satış zamanında bizim ile herhangi bir sözleşme yapılmadı. Aynı şirket üzerinden çalışmaya SGK’dan herhangi bir çıkış yapılmadan devam etmekteyiz. Ancak yeni şirket sahiplerimiz bize şimdi giriş çıkış yaparak tazminat ve yasal haklarımızın eski patronumuzdan talep etmemiz gerektiğini söylüyor. Eski patronumuz ise yeni patronumuzdan talep etmemiz gerektiğini söyledi. Şimdi biz çalışanlar olarak yasal haklarımızı kimden talep etmeliyiz.” D. COŞKUN

? Bu durumda olanların herhangi bir hak kaybı yaşamamaları lazım. Konu 4857 sayılı İş Kanununun 6. maddesinde düzenlenmiştir. Buna göre; işyeri veya işyerinin bir bölümü hukukî bir işleme dayalı olarak başka birine devredildiğinde, devir tarihinde işyerinde veya bir bölümünde mevcut olan iş sözleşmeleri bütün hak ve borçları ile birlikte devralana geçer. Devralan işveren, işçinin hizmet süresinin esas alındığı haklarda, işçinin devreden, işveren yanında işe başladığı tarihe göre işlem yapmakla yükümlüdür.
Dahası, devirden önce doğmuş olan ve devir tarihinde ödenmesi gereken borçlardan devreden ve devralan işveren birlikte sorumludur. Ancak, bu yükümlülüklerden devreden işverenin sorumluluğu devir tarihinden itibaren iki yıl ile sınırlıdır. Şu halde, yeni işvereniniz, sizin devreden işveren yanında çalışmaya başladığınız tarihten itibaren bütün haklarınızı ödemek zorundadır.

Sigortam nasıl ödenecek

? “Şahsıma ait bir işletme var, fakat Bağ-Kur kaydımı yaptırmadım, hiç prim de ödemedim. Vergi levhamı aldığım zaman zaten otomatikman Bağ-Kur’lu oluyorum diye biliyorum. Faaliyet belgemi almadan 13 gün önce sigortalıydım aynı işletmede. Babamın vefatından sonra kendi adıma aldım işletmeyi. Kapatıp açılış yaptım yani. Şu an başka bir işyerine gireceğim. Büyük bir boya firması. Ben boya teknikerliği son sınıf öğrencisiyim. Bu firmaya nasıl açıklayabilirim durumu. Sigortada teklik ilkesini biliyorum.” Ö. ARSLAN

? Çok açık olmamakla birlikte, eğer babanıza ait işyerinde daha önce SSK sigortalısı iseniz, ölüm ile devraldığınızda SSK çıkışınız yapılmadığı sürece Bağ-Kur kaydınız oluşmaz. Öte yandan, vergi kaydınızdan dolayı Bağ-Kur sigortalısı iseniz, bu sefer de hizmet sözleşmesi ile çalışacağınız boya fabrikasında SSK sigortalısı olamazsınız. Ne zamanki Bağ-Kur kaydınız sona erer, o zaman boya fabrikasındaki çalışmasından dolayı SSK sigortalısı olursunuz.
Çalışacağınız firma, bu konuda ikna olmaz ise, 5510 sayılı Kanunun 53. maddesini onlara hatırlatabilirsiniz. Yapacakları; size verdikleri ücretten SSK prim kesintisi yapmayacaklar, sadece vergi kesintisi yapıp ücretiniz ödeyecekler. Bağ-Kur priminizi ise siz ödemeye devam edeceksiniz.

Sağlık yardımı alamaz mıyım

? “Şu anda çalışmıyorum. İşten çıktım. İş bulamadım daha. Bir arkadaşım var, sağlıktan yararlanmam için giriş bildirgesi verip prim ödemek zorunda olduğumu söylüyor. Artık sağlık yardımı alamayacak mıyım?” K.DEMİR

? Yeni dönemde sağlık işi karışacak gibi... Karışmaması için bazı uygulamalar 01.10.2010 tarihine ertelendi. Sizin gibi olanlar için esas uygulama bu tarihten itibaren başlayacak.
Buna göre, artık Türkiye’de ikamet etmeyenler, hapiste yatmayanlar, zorunlu askerliğini yapmayanlar ve ölmeyip bu memlekette yaşayanlar;
- İşçi olarak çalışmıyorsa,
- Vergi mükellefi yada şirket ortağı değilse,
- Devlet memuru değilse,
- İsteğe bağlı sigortaya prim ödemiyorsa,
İster zengin olsun, isterse fakir, ister çok kazansın ister düşük kazançlı, zorunlu olarak 01.10.2010’dan itibaren “genel sağlık sigortası giriş bildirgesini” SGK’ya vermek ve GSS primlerini de ödemek zorunda.
Bu bildirge verilmez ise, vermeyen ve kapsamda sayılan herkese bir asgari ücret para cezası uygulanacak.
Bu şekilde kapsamda olanlar ise, kazançlar asgari ücretin 1/3’inin altında olması halinde GSS primleri devlet tarafından ödenecek, üzerinde olanların ise kendileri her ay sağlık sigortası primlerini ödeyecekler.
Aksi halde kapsamda olup da GSS primlerini ödemeyenler artık SGK’dan sağlık yardımı alamayacaklar.

X