Dünya Haberleri

DÜNYA

  Sizin için çarpışıyoruz

  Uğur ERGAN / PRAG
  23 Kasım 2002 - 02:12Son Güncelleme : 23 Kasım 2002 - 02:12

  NATO zirvesi için Prag'da bulunan Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, ‘Sizin için çarpışıyoruz. Almanya ve Fransa'yı ikna etmeye çalışıyoruz. Ama Almanya ayak diretiyor’ dedi.

  Papandreu, önceki akşam Prag'ın tarihi Karl köprüsü yakınında karşılaştığı bir grup Türk gazeteciye şunları söyledi: ‘‘Türkiye'nin Kopenhag'da tarih alabilmesi için çarpışıyoruz. Ancak bazı sorunlar var. Herkes bizim gibi düşünmüyor. Özellikle Almanya ayak diretiyor. Fransa da benzer tavır içerisinde. Ancak Almanya'nın ikna edilmesi çok önemli. Almanya ikna edilirse bu iş olur.’’

  CSU: ÖZEL İLİŞKİ OLSUN

  Öte yandan, Almanya'da ana muhalefet Hıristiyan Demokrat / Hıristiyan Sosyal Birlik Partileri (CDU/CSU), Türkiye'nin AB'ye tam üyeliğine karşı oldukları görüşünü yinelerken, Başbakan Gerhard Schröder'in Kopenhag'da Ankara'ya ‘‘güçlü sinyal’’ verilmesi gerektiği yönündeki açıklamasını da eleştirdi.

  CDU/CSU Meclis Grubu Avrupa politikası uzmanı Wolfgang Schaeuble, farklı kültüre sahip ve halkının çok büyük bir bölümü Müslüman olan Türkiye'nin tam üye olması halinde AB'nin kimliğini kaybedeceği iddiasını yineledi. Schaeuble, kendilerinin Türkiye ile AB arasındaki ilişkilerin geliştirilerek ‘‘özel ilişki’’ oluşturulmasını istediklerini de belirtti.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı