"Nilüfer Pazvantoğlu" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Nilüfer Pazvantoğlu" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Nilüfer Pazvantoğlu

Sizin detoksunuz hangisi

Toksik atıklar, vücudumuzda büyük tahribat yaratıyor.

İlaçlar, hormonlar, tarım ilaçları, antibiyotikler, temizlik malzemeleri, işlem görmüş besinler, hava kirliliği ve koruyucu maddeler, karşı karşıya kaldığımız zararlı maddelerden sadece bir bölümü... Beslenme ve diyet uzmanı Taylan Kümeli’nin oluşturduğu, beden ve ruh sağlığımızı tehdit eden toksinlere savaş açan Taylight detoks programları ise kolay uygulanabilir olmalarıyla dikkat çekiyor.

Toksik atıkların bedenimizden atılması yıllar geçtikçe zorlaşıyor: Kan dolaşımı yoluyla bedenimize nüfuz ederek, vücut yağlarımızda ve vücudumuzun diğer bölümlerinde depolanıyor, zamanla karaciğer ve diğer organlara da zarar vermeye başlıyor. Toksinler çoğaldıkça, hastalıklardan korunmak yavaş yavaş imkansız hale geliyor.

Metabolizma ve sinir sistemini onarıyor

Yağlanan ve asit içeren karaciğerin yaşamsal önemi olan hücrelerinin kaybı, yağları sindirmesi imkansızlaşan safra kesesi, ne yenirse yensin önlenemeyen kilo alımı, tembelleşen böbrekler, asidikleşen kan dolaşımı, toksinlerin vücudumuzda yarattığı etkilerden birkaçı...

Konuyla ilgili olarak görüşlerini aldığımız Taylan Kümeli, toksinlerden zarar gören bedenimizin kimyası değiştikçe, bağışıklık sistemimizin ve ruh sağlığımızın da olumsuz etkilendiğini belirtiyor: "Toksin depolayan hücreler yağlı dokular oluşturuyor. Cildimiz soluklaşıyor ve kırışıklar oluşuyor. Bağırsaklarda mukoid plakalar meydana geliyor ve tüm kan dolaşımı zehirleniyor."

İşte, tüm bu zararlı etkilerle savaşmak için kullanılan en etkili yöntem olan detoks, iç organların büyük ihtiyaç duyduğu dinlenmeyi sağlıyor. Detoks sayesinde mukus ve toksik atıkların vücuttan atılması hızlanıyor, metabolizma ve sinir sistemi onarılarak normale dönüyor. Detoks, aynı zamanda yeni hücre ve doku oluşumunu hızlandıran bir etkiye de sahip.

Beden, zihin ve ruh sağlığını etkiliyor

Detoksun etkisiyle fiziksel beden arınıp yenilenirken, zihin de daha etkin bir biçimde işlemeye başlıyor. Detoks sırasında sindirim sistemi dinlenmeye geçiyor ve diğer işlemler için enerji açığı ortaya çıkıyor. Bu enerji, zihnin ruhsal berraklığa ulaşmasını sağlıyor. Detoks, zihinsel iradeyi geliştirerek duyu ile aklın denetimini artırma etkisine de sahip. Bedenen ve ruhen dinginleşmeyi sağlayan detoks sayesinde fiziksel ve ruhsal bedenlerin iletişimi mükemmelleşiyor.

Taylight’da kolay detoks

Taylight Zayıflama Merkezi’nde detoks programlarına başvuran kişilere, tamamen sıvıdan oluşan bir günlük bir temizleme programı uygulanıyor. Bu programın uygulanmasından önce ise bireysel biyolojik analiz yapılıyor. Beslenme geçmişi alınan kişiye, Taylight’ta uygulanan 7 ayrı detoks sisteminden bünyesine en uygun olanı, sağlıklı beslenme eğitimiyle eşzamanlı olarak uygulanıyor. Üstelik bu programlarda uygulanan listeler, günlük yaşamdan kopmaya neden olmayacak kadar basit. Programı uygulayanları bekleyen sonuç ise sindirim, solunum, dolaşım, sinir, üreme ve bağışıklık sistemlerinde fark edilir bir yenilenme...

Taylan Kümeli’den genel detoks ilkeleri

Günde mutlaka 3 ana öğününüzü yiyin. Ara öğünleri atlamamaya çalışın.

Önerilen miktardaki probiotik yoğurdunuzu mutlaka yiyin.

Belirtilen vitamin ve mineralleri mutlaka detoks süresince kullanın.

10 gün sigara ve alkol almayın ya da minimuma indirin.

Gazlı içecek ve yapay meyve sularından uzak durun.

Mümkünse her sabah ılık duş alın.

Her gün 30-45 dakika yürümeye çalışın.

Her gün 10 dakika yatağa uzanıp rahatlamaya çalışın.

Detoks için destekleyici masajlardan yararlanın.
X