Gündem Haberleri

  Siz de hesap verin

  ANKARA
  30.07.2015 - 01:57 | Son Güncelleme:

  HDP yönetimi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kendilerine yönelik “Fert fert hesap vermeliler, dokunulmazlıkları kaldırılmalı” çıkışına karşı 80 milletvekilinin dokunulmazlıklarının kaldırılması talebini yeni bir çağrıyla Meclis Başkanlığı’na sundu.

  80 ayrı dilekçeyi Meclis Başkanlığı’na göndermeden önce grup başkanvekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken basın toplantısı düzenledi. Ortak metni okuyan Buldan, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AK Parti’yi şu sözlerle eleştirdi: “İçinden geçmekte olduğumuz bu sürecin adı sivil bir darbedir. Devletin tüm imkân ve gücü Saray etrafında yasadışı bir biçimde örgütlendirilmiştir. Korsan Saray devleti ve yetkisiz geçici hükümet, ülkeyi bölgesel bir savaşa sürüklemektedir. Hedefleri; diktatörlük sistemlerini hayata geçirmek, hırsızlık ve yolsuzluk düzenlerini devam ettirmek, karıştıkları suçlardan, kirli işlerden dolayı hesap vermekten kurtulmaktır.

  Bu beylik tavırlar olsa olsa bir korkunun, suçluluğun ifadesidir. Dünya alem de biliyor ki, siz hesap sorma konumunda değil, tam tersine hesap verme durumundasınız. Roboski, Gezi, Reyhanlı, Diyarbakır ve Suruç katliamlarının hesabı daha orta yerde duruyor. IŞİD’le ilişkilerinden dolayı asıl yargı konusu yapılması gereken AKP’dir, Erdoğan ve Davutoğlu ikilisidir.


  BUYURUN SİZ DE BAŞVURUN


  Biz korkmuyoruz. Dokunulmazlık zırhının arkasına sığınarak, siyaset yapan bir gelenekten gelmiyoruz. Gelin 550 vekilin tüm dokunulmazlıklarını kaldıralım. Herkes yaptığının hesabını versin. Yolsuzluk, hırsızlık dosyaları dahil herkesin dosyası açılsın. Cumhurbaşkanı’na da çağrı yapıyoruz: Verilemeyecek bir hesabınızın olmadığını düşünüyorsanız buyurun siz de parlamentoya başvurun ve dokunulmazlığınızın kaldırılmasını isteyin. Cesaretiniz var mı yok mu? Herkes, bütün dünya görsün.”

  HDP Grup Başkanvekili Baluken ise, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’ın Dolmabahçe toplantısına ilişkin sözlerine yanıt verdi. “Ortada bir mutabakatın olmadığını söylemek her şeyden önce kendi emeğini inkar etmek anlamına gelir” diyen Baluken, şöyle devam etti: “Başbakan’ın çözüm sürecinin devam etmesiyle ilgili ifade ettiği hususlar son derece nettir. Başbakan eğer gerçekten yetkili bir Başbakan ise çıkıp birkaç gün önce kamuoyuna açıklamış olduğu o iradenin arkasında olup olmadığını ifade etmek zorundadır. Cumhurbaşkanı’nın söylemleriyle sağa sola savrulan, kendi iradesinden vazgeçen, ortaya koyduğu söyleme sahip çıkmayan bir başbakan, her şeyden önce en büyük haksızlığı kendisine yapmış olan yetkisiz bir Başbakan olarak kamuoyunda değerlendirilir. Bizimle yaptığı görüşmede de çözüm sürecinin devam etmesi gerektiğiyle ilgili çok açık ve net cümlelerle konuştu.”


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı