« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Siz böyle şikeli maç gördünüz mü!

Beşiktaş heyeti, UEFA Disiplin Kurulu’nda İstanbul BŞB kupa finalini izletti ve sordu:3 saat 45 dakika süreyle UEFA Disiplin Kurulu’nda savunma yapan Fikret Orman, Serdal Adalı ve Tayfur Havutçu, 11 Mayıs 2011’deki Beşiktaş-İstanbul BŞB kupa finalinde rakiplerinin attığı goller ve sahadaki performansını delil gösterdi.

İsmail Er
SON GÜNCELLEME

UEFA Müfettişi Miguel Lietard Fernandez Palacios’un, Beşiktaş’a 1 yıl Avrupa’dan men ve Serdal Adalı ile Tayfur Havutçu’ya da ömür boyu men cezası verilmesi talebiyle dosyaları disiplin kuruluna sevk etmesi sonrası başlayan süreçte dün savunma günüydü. Beşiktaş Başkanı Fikret Orman ile Serdal Adalı, Tayfur Havutçu ve avukatlar, duruşmaya çıkarak yüz yüze savunma yaptı. Saat 14.45’te duruşma salonuna giren siyah beyazlılar, içeride tam 3 saat 45 dakika kaldı. Savunma iki maddede gerçekleşti:

1- Fikret Orman’ın savunması...
2- Serdal Adalı’nın savunması...

ORMAN: ‘FEDERASYON BİZİ SUÇLU BULMADI’

DURUŞMADA önce Fikret Orman ve avukatlar 1 saat süreyle savunma yaptı. Orman, Disiplin Kurulu üyelerine, “Sizlerle daha önce görüşmüştük. Tanışıyoruz. Beşiktaş geçmişte Finansal Fair-Play şartlarına uygun olmadığı için görüşmüştük. O dönem kurulunuzda 15 dosyamız vardı. Ben bu dosyaları kapatacağımız için söz verdim. Ve bu sözü tuttuk. Şimdi Beşiktaş, şike suçlamasıyla karşı karşıya... Federasyonun yaptığı sportif yargılamada kulübümüz, yöneticimiz ya da sporcumuz suçlu bulunmadı. Bunları göz önünde bulundurmanızı rica ediyorum” dedi.

Siz böyle şikeli maç gördünüz mü Topyekün savunma

ADALI: ‘BAKIN, SAHADA BİR ŞEY VAR MI?’

ORMAN’ın ardından Beşiktaş’ın UEFA’da yaptığı savunmaya Serdal Adalı damgasını vurdu. İstanbul BŞB Türkiye Kupası final maçının görüntülerini (CD’lerini) disiplin komitesi odasına getiren Adalı, görüntüleri üyelere gösterdi. Maçın uzatmaları ve daha sonra penaltılara gitmesini örnek göstererek üyelere, “Sizce şike olan maç, böyle oynanır mı” sorusunu yöneltti. Adalı, hem Beşiktaş Kulübü’nün hem kendisinin hem de Tayfur Havutçu’nun şikeyle uzaktan yakından hiçbir ilgisinin olmadığını belirtti.

DEMİRÖREN’İN AÇIKLAMASINI DİNLETTİ

SİYAH beyazlılar ayrıca, TFF kurulları tarafından şike iddiaları ile ilgili daha önce kararların verildiğini ve anayasal dayanağı bulunan Tahkim Kurulu’nca da bu kararların onaylandığının, ekstradan altını çizdi. Serdal Adalı, tapelerde söz edilen delillerin çıkmadığını hatırlattı ve sahaya yansıyan şike unsurunun olmadığı belirtti. Bu sırada, Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören’in “Saha içinde şike yoktur” açıklaması üyelere dinletildi.

Disiplin Kurulu, kararı pazartesi günü verecek

UEFA Disiplin Kurulu’nun Beşiktaş’ın savunmasından sonra kararını pazartesi günü vereceği öğrenildi. Duruşma sonrası kısa bir açıklamada bulunan siyah beyazlılar, şöyle dedi:
FİKRET ORMAN: Avukatlarımızla birlikte Beşiktaş’ın menfaatlerini en iyi şekilde koruduk. Böyle bir olayın içinde olmamızın mümkün olmadığını belirttik. Haklılığımızı onlara da anlattık.
SERDAL ADALI: Duruşmada Beşiktaş-İstanbul BB maçını izledik. Toplantı verimli geçti. UEFA kararını pazartesi verecek. Beşiktaş ve bizlerle ilgili ithamlara karşı tek tek belgelerle haklılığımızı ispatladık.

Neyle suçlanıyorlar?

UEFA Denetim ve Disiplin Kurulu, 11 Mayıs 2011 tarihinde Beşiktaş ile İstanbul Büyükşehir Belediyespor takımları arasında Kayseri’de oynanan Türkiye Kupası final maçının sonucuna etki etmek gerekçesiyle, Beşiktaş Kulübü’nün eski asbaşkanı Serdal Adalı ve eski teknik direktörü Tayfur Havutçu ile siyah beyazlı kulübü, 3 Temmuz 2011 tarihinde başlatılan soruşturma ve takip eden gelişmeler çerçevesinde, UEFA Avrupa Ligi 2013-2014 sezonu talimatı idari kriterlerine aykırılık iddiasıyla UEFA Denetim ve Disiplin Kurulu’na sevk etmişti.

Ne ceza isteniyor?

UEFA Disiplin Müfettişi’nin sunmuş olduğu rapordaki iddialar şöyle sıralanmıştı: “Beşiktaş’ı 2013-2014 sezonu için UEFA Avrupa Ligi müsabakalarından men etmek, disiplin talimatı ihlalinin ciddiyetine bağlı olarak, disiplin kurulu tarafından kararlaştırılacak bir süre boyunca gelecekteki UEFA müsabakalarından men etme yönünde Beşiktaş’a karşı ilave yaptırım uygulanmasını değerlendirmek ve Serdal Adalı ile Tayfur Havutçu hakkında futbolla ilgili her türlü faaliyete katılmalarına ömür boyu men cezası uygulamak.”

Fikret Orman’ın savunması: Şike Beşiktaş’ın duruşuna aykırı

Orman, şike gibi bir suçlamayla karşı karşıya olmanın kendilerini derinden üzdüğünü anlattı.

BEŞİKTAŞ Başkanı Fikret Orman savunmada, burada haksız yere bulunduklarını söyledi. Orman şu ifadeleri kullandı: “Biz temiziz. Şike olaylarıyla ilgimiz yoktur. Beşiktaş kulübünün 100 yılı aşan tarihine ve duruşuna şike ve benzeri olaylar yakışmaz. Daha önce görev yapan arkadaşlarımız Serdal Adalı ve Tayfur Havutçu’ya güveniyoruz.”

SERDAL ADALI’NIN savunması: Ben, özel uçakla tutuklanmaya gittim

Adalı, “Şike yapmış bir insan, mahkemeye özel uçarak gidip tutuklanmasını sağlar mı” diye sordu.

ESKİ asbaşkan Serdal Adalı savunmasında şunları söyledi: “Şike ve teşvik davası açıldığı dönemde Türkiye’de değildim. Özel uçak tutarak Avusturya’dan İstanbul’a gittim. Ve tutuklandım. Böyle olayların içinde olan insanlar böyle bir şey yapar mı? Beşiktaş sevdası yüzünden bir bedel ödedim. Ödemeye de devam edeceğim.”


Bunları da Beğenebilirsiniz