Gündem Haberleri

  Siz asmazsanız ben asacağım

  Hürriyet Haber
  17.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ümraniye'de kızı Serpil Yeşilyurt'la birlikte kaçırılıp tecavüze uğrayan Hanım Yeşilyurt, kızının katilleri için ‘‘İdam edilmelerini istiyorum. İdam edilmezlerse, sonunda ben yapacağım’’ diye haykırdı. Yeşilyurt'un avukatı ise sanıkların yanı sıra, ailelerinin de cezalandırılması gerektiğini söyledi.

  İstanbul 2 Nolu DGM'de dün görülen duruşmaya, tutuklu sanıklar Serdar Kaçmaz, İ.A, S.T ve İ.Ç katıldı. Tutuksuz yargılanan Necdet Mahim, Hüseyin Engin, Ali Karakoç, Serdar Özyurt, Tan Yılmazer ve Mehmet Özer ise duruşmaya gelmedi. Duruşmada dinlenen nüfus idaresi temsilcisi Kadir Yıldırım, nüfus kaydında 13 yaşında görünen sanık S.T'nin Adli Tıp raporuna göre yaşının 16'ya yükseltilmesinin bir sakıncası olmadığını ifade etti. S.T'nin hastanede doğup doğmadığını belirle-yemediklerini söyleyen Kadir Yıldırım, S.T'nin, D.T adında bir ikiz kızkardeşi olduğunu belirtti. Sanık S.T ise kardeşinin kendisinden 2 yaş büyük olduğunu söyledi.

  ADLİ TIP RAPORU

  Duruşmada sanıkların, Ümraniye'deki cinayetten önce öldürdükleri öne sürülen Rumen kadınla ilgili olarak gelen Adli Tıp raporu okundu. Raporda, kadının ne zaman öldürüldüğünün belirlenemediği ifade edildi. Mahkeme heyeti, Romanya uyruklu kadının öldürülmesi olayında da adları geçen sanıklara, bu konuyla ilgileri olup olmadığını sordu. Sanıklar, Rumen kadının öldürülmesi olayında hiçbir ilişkileri bulunmadığını iddia ettiler.

  Sanıklardan S.T'nin ne şekilde nüfusa kaydedildiğinin öğrenilmesi için ilgili nüfus müdürlüğüne yazı yazılmasına karar veren mahkeme, davanın tutuksuz sanıklarından Serkan Özyurt hakkında duruşmalara katılmadığı gerekçesiyle gıyabi tutuklama kararı çıkartılmasına hükmetti. Mahkeme, dosyadaki eksiklerin giderilmesi amacıyla duruşmayı erteledi.

  Duruşma sonrası, Serpil Yeşilyurt'un yakınları, cezaevi aracına bindirilen tutuklu sanıklara saldırmak istedi. Güvenlik güçleri, araya girerek saldırıyı önlediler ve olası bir linç girişimini engellediler.

  AİLELERE CEZA

  Duruşma çıkışında sanıklara tepki gösteren Hanım Yeşilyurt, ‘‘İdam edilmelerini istiyorum. Bunlar bize çok zarar verdi. Başkasına vermesin. Devlet konuya el atsın. Eğer idam edilmezlerse, sonunda ben birşeyler yapacağım’’ diye haykırdı. Hanım Yeşilyurt'un avukatı Bilgin Karaman ise, çocukların yanısıra ailelerinin de cezalandırılması gerektiğini söyleyerek, ‘‘Gereği gibi çocuk yetiştirmeyen ailelere getirilen bir sorumluluk olmalı. Yasada böyle bir kanun olmadığı için aile sadece maddi tazminatla cezalandırılıyor. Onlar da asıl cezaya çarptırılmalı’’ dedi.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı