« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Siyasilerden 'D.Bakırspor' yorumu

Diyarbakırspor'un Pazar günü oynanacak olan Galatasaray maçına kendisine yönelik kötü tezahüratlar ve haksızlıklar nedeniyle çıkmayacağını açıklamasının ardından, DTP ve AKP milletvekili, Diyarbakır Valisi, Büyşükşehir Belediye Başkanı ve DTP, AKP ile CHP'nin il başkanları takıma yönelik yapılanların doğru olmadığını belirterek, takımın lige devam etmesi gerektiğini ve pazar günü maça çıkmasının doğru olacağını söyledi.

DHA
SON GÜNCELLEME

Diyarbakırspor yönetiminin, "Vali ve Başkan sorumluluğu alırsa maça çıkacağız" demelerinin ardından Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu, "Diyarbakırspor'un lige devam etmesi dışanda galiba başka bir düşencesi olamaz" dedi.

Gaziantepspor-Diyarbakırspor maçından sonra Diyarbakırspor yönetiminin takımı ligden çekeceğini, ardından Pazar günü Diyarbakır'da oynanacak olan Galatasaray maçına çıkmayacaklarını açıklaması, Diyarbakırspor'u tekrar Türkiye gündemine oturmasını sağladı. DHA muhabirine Diyarbakırspor yönetiminin aldığı kararı değerlendiren AKP ve DTP milletvekilleri, Diyarbakır Valisi, Büyükşehir Belediye başkanı ve DTP, AKP ile CHP il Başkanlarının Diyarbakırspor'a yönelik yapılan ırkçı tezahüratlar ve Diyarbakırspor yönetiminin aldığı kararı şöyle değerlendi:

VALİ MUTLU, "LİGE DEVAM ETME DIŞINDA BİR ŞEY DÜŞÜNÜLMEZ"

Hüseyin Avni Mutlu (Diyarbakır Valisi): "Benim kanaatim, değerlendirmem, isteğim, Diyarbakır'lıların isteği, Türkiye'nin isteği, herkesin isteği Süper ligdeki her takımın mücadele ederek yoluna devam etmesidir.Diyarbakır bunu istediğine göre, futbolcular ve futbolseverler bunu istediğine göre, şehir bunu istediğine göre, galiba bunun dışanda bir şey düşünülemez."

DEMİRTAŞ, "DİYARBAKIR HALKINA KULAK VERİLMELİDİR"

Selahattin Demirtaş (DTP Grup Başkanvekili ve Diyarbakır Milletvekili): "Diyarbakırspor son bir kaç yıldır özellikle deplasmanlarda çok ciddi haksızlıklara, hakaretlere, ayrımcılığa uğruyor. Bu konada geçmiş yönetimlerin yaptığı çağrılarda vardı. Ama bugüne kadar Futbol federasyonu, Diyarbakır taraftarlarının bu feryatlarına kulak tıkamayı tercih etti. Gelinen noktada hakikaten bıçak kemiğe dayandıki bu karar alındı. Diyarbakırspor bu feryatlarında son derece haklıdır. Butün bu şikayetler Diyarbakırspor'u ligden çekme yada maça çıkmama konusunda bence bir noktaya götürmemelidir. Diyarbakırspor yönetimi Diyarbakır halkına ve kamuoyuna kulak vermelidir. Sahalardaki ayrımcılık kronusunda futbol federasyonunun ciddi önlemler alması lazımdır. Görünen o ki federasyon kendini aklamaya çalışıyor. Ama ciddi önlemler alınmazsa ve ciddi disbipler cezaları uygulanmaz ise bu yaklaşımlar devam edecektir. Asla futbol bir şekilde siyasetin ve şiddetin aracı olmamalıdır. Diyarbakır'a gelen takımlara misafirperliğimize gösterelim. Diyarbakırspor taraftarlarıda rahatlıkla her maça gidebilmelidir. Taraftarlarımız Galatasaray maçından başlayarak bu mesajı vermelidir."

AKP'Lİ ARZU, "DİYARBAKIRSPOR'UN SAHAYA ÇIKMAMA LÜKSÜ YOK"

Kutbettin Arzu (AKP Diyarbakır Milletvekili) : "Diyarbakır ve Diyarbakırspor'a yapılanları yanlış buluyoruz. Türkiye kamuoyu da bunu yanlış buluyor. Bu yanlışlıktan herkesin bir an önce dönmesi gerekir. Bu tür yaklaşımların gösterilmemesi konusunda herkesin hassasiyet göstermesi gekekir. Diyarbakırsporun ligden çekilmesi ve maça çıkmama gibi bir lüksü yoktur. Kulüp başkanı ve yöneticilerin bu kararlarını gözden geçireceklerine inanıyorum. Çünkü Diyarbakırspor ancak sahalara çıkarak ülkenin demokrasisine katkı sunabilir. Sahalardan çekilmek ile olmaz."

BAYDEMİR, "LİGDEN ÇEKİLMEK YADA MAÇA ÇIKMAMAK DOĞRU DEĞİL"

Osman Baydemir (Diyarbakır Büyükşehir Belediye başkanı): "Spor herşeyden önce dosluktur, hoşgörüdür, bana göre barıştır. Ama malesef bir kaç maçtır Diyarbakırsporumuzun maruz kaldığı bu duygular değil. Bunu görmek gerekiyor ve sorumuluların başta federasyon olmak üzüre çok ciddi tedbirler alması kaçınılmazdır. Mesele sadece bir kulübe yönelik yanlış tezahürat meselis değildir. Maalesef o meseleyi aşmış durumda ve hepimizi ilgilendiriyor. Bana göre bu tehlike çanıdır. Türkiye sporu açısından, barış ve kardeşlmiği açısından tedbirler almamız gerekir. Kulüp yönetiminin beyanatlarını anlmaya çalışıyoruz. Ligden çekilmenin yada sahaya çıkmamamının doğru olmadığına inanıyorum. N e kadar zor ve zahmetli olursa olsun, centilmence bu ligde mücadele etmeye devam etmek gerekiyor. Kaldı ki süper lige kolay gelinmedi. Alın teriyle gelindi. Hemen vazgeçmemek gerekiyor. Spor, barış aracı olarak, hoşgörü ve dostluk zemini olarak kullanılmalIdır. Bütün bölgeyi Türkiye süper liginde temsil eden tek takım Diyarbakırspor'dur, bu bir fırsattır. Kulübün bizden beklentisi nedir bilmiyoruz. Ama kesinlikle lige devam edilmeli. Gelİn hep berabar Pazar günü Galatasaray maçına gidelim, orada dostluk ve hoşgörü mesajı verelim. Diyarbakır 7'den 70'ye misafirperverlik ortaya koymalı ki, bize yönelik bu çirkin tavırları ortaya koyanlar utansın. Ancak bu şekilde baş edebiliriz."

DTP'Lİ ANLI,"DİYARBAKIRSPOR YÖNETİMİ BU KARARI TEK BAŞINA ALMAMALI"

Fırat Anlı (Diyarbakır DTP il Başkanı): "Diyarbakırspor'un böyle ağır karar alması, böyle bir zor karar için açıklama yapması demekki ne kadar sıkıntıda olduğunu gösteriyor. Kolay kolay bir kulüp başkanı çıkıp böyle bir açıklama yapamaz. Bu Diyarbakırspor'un ciddi bir problem yaşadığının işaretidir. Spor kulüpleri top oynamak, futbol takımı top oynamak için sahaya çıkar. Diyarbakırspor maçlarında demekki futbolun dışanda, futbolun birleştirici yakınlaştırıcı unsurlarının yerine ayrımcılık diyebileceğimiz yaklaşımlarla sık sık maruz kalıyor. Diyarbakırspor maçlarında bazı tribünler kabul edilemez yaklaşımlar sergilediler. Diyarbakır'a gelen takımlara karşı böyle nahoş bir durum yaşanmıyor. Diğer konu ise, hakemler konusunda ciddi bir rahatsızlık var. Bu iki hususa dikkat edilirse bunlar sonraki maçların daha kontrollü geçeceğine inanıyorum. Kulubümüzün bu dönemde destek ve dayanışmaya ihtiyacı vardır. Diyarbakırspor yönetimi bu kararı tek başına almamalıdır. Tüm kesimler ve STK'lar ile ortak bir karar almalıdır. Eer gerçekten liglerde mücadele etmenin anlamı ve değeri kalmamış ise bunu hep birlikte tartışalım. Bu aşamada olmadığımızı düşünüyorum. Bu işin çözümü yine Diyarbakırdadır. Bu mücadelemizi her pozisyonda sürdürmeliyiz."

CHP'Lİ DEĞER, "DİYARBAKIRSPOR LİGDE KALMALI, MAÇA ÇIKMALADIR"

Muzaffer Değer (CHP Diyarbakır il başkanı): "Diyarbakırspor'a yapılan haksızlıkların giderilmesi gerekir. Diyarbakırspor ligde kalmalıdır. Daha çok alacağımız maçlar vardır. Diyarbakırspor ligde yoluna devam etmelidir. Diyarbakırspor'a ırkçı sloganlarla yaklaşmak doğru değildir. Spor, renklerin, dillerin ve dinlerin birleştiği bir alandır. Herkesin kardeşlik duygusu ile yaklaşması gerkekir. Diyarbakırspor'a tüm Türkiye'nin destek olması gerekir. Diyarbakırspor'u ayrı görmek yanlıştır. Diyarbakırspor ligde kalmalıdır, maça çıkmalıdır."

AKP'Lİ AKSOY, "MAÇA ÇIKMAMAK SIKINTI YARATIR"

Baki Aksoy (AKP Diyarbakır il başkanı):

"Diyarbakırspor'un aldığı kararı gerçekten iyi düşünmesi gerkekir. Ligden çekilmek yada maça çıkmamak gerçekten sıkıntı yaratır diye düşünüyorum. Belki o anlık duygusal bir söylemdir. Diyarbakırspor'a karşı Bursa maçında başlayan ve diğer maçlarda devam eden kötü bir baskı, söylem ve ırkçı tezahüratlar vardır. Bu rahatsız edici bir durumdadır. Spor kardeşlik ve barış demektir. Diyarbakırlı ve Diyarbakırspor olarak bunu hak etmiyoruz."


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler