VAN HABERLERİ

Siyasi yaşamı 28 Şubat süreciyle sonlandı

AA / Özkan Bilgin
28.02.2016 - 13:30Son Güncelleme :

- Van'da, kapatılan Refah Partisi'nin yöneticiliğini yaparken yargılanan Abdulmecid Ergenç, belediye başkanlığı adaylığının, siyasi yasaklı olması nedeniyle kabul edilmemesinin üzüntüsünü yaşıyor- İl Milli Eğitim Müdürlüğünde memur olarak çalışan Ergenç: "Yıllar geçmesine rağmen, seçimlerde adaylık engeliyle karşılaşmamın yanında, olayın psikolojik etkileri halen benim ve ailemin üzerinde. Bu, ölünceye kadar da devam edecek"

AA / Özkan Bilgin

VAN (AA) - ÖZKAN BİLGİN / FATMA GÜVEN KARAHAN - Van'da, 28 Şubat sürecinde kapatılan Refah Partisi'nin il başkan yardımcılığını yaparken yargılanan Abdulmecid Ergenç, 15 yıl siyasi yasaklı olması nedeniyle belediye başkanlığına adaylığının kabul edilmemesinin üzüntüsünü yaşıyor.

İl Milli Eğitim Müdürlüğünde memur olarak çalışan 56 yaşındaki Ergenç, 28 Şubat'ta yaşadığı zor günleri AA muhabirine anlattı.

Olaylarının hem tanığı hem de mağduru olduğunu belirten Ergenç, o dönemde parti olarak seçimlere hazırlandıklarını ve seçim masrafları için kanunen Hazine'den siyasi partilere verilen ödenekten aldıklarını söyledi.

İl teşkilatlarına dağıtılan bütçeden partisi adına Ankara'da 10 bin lira aldığını ve bu paranın faturasını imzaladığını kaydeden Ergenç, şunları kaydetti:

"Aldığımız parayı her kuruşuna kadar harcadığımız yerlerin faturasıyla dosyalandı. Ancak aradan 6 ay geçtikten sonra 'Erbakan Hoca'yı nasıl saf dışı bırakalım? Onun ekibini nasıl siyaset dışına itelim?' diye formalite bir mahkeme yaptılar. Mahkemede 2 saat ifade verdim. Hiçbir suçumuz olmadığı halde bütün illerden birer kişi olmak üzere ceza verdiler. Cezadan sonra bana tutuklanma emri geldi. Gevaş cezaevinde 2005 yılında 4 ay 24 gün yattım. Tabii hiç mahkeme yüzü görmemiş, suç işlememiş birisinin hemen tutuklanıp cezaevine girmesini ve onda yaratacağı psikolojik etkiyi takdirlerinize bırakıyorum."

- "Adaylığım engellendi"

Mahkemenin hakkında ayrıca 15 yıl siyasi yasak kararı verdiği Ergenç, yerel seçimlerde adaylık engeliyle karşılaştığını belirterek, şunları söyledi:

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Van haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Van ilinden Siyasi yaşamı 28 Şubat süreciyle sonlandı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Şubat 2016 tarihinde saat 13 30’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Siyasi yaşamı 28 Şubat süreciyle sonlandı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı