« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Siyasi tahminde arızalar...

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Sevgili Serdar,

Üç yılı geride bırakan ve rüzgârı arkasına alarak tek başına iktidarını sürdüren AKP yönetiminin, bugüne kadar neden yıpranmadığına solcuların kafası basmıyor nedense.

Devrini tamamlamış, içi hâlâ yeni ideoloji ve fikirlerle beslenmemiş sosyal demokrat felsefenin savunucuları, bazen ulusalcılığın eteğine sığınıyor, bazen “millicilik”in, global değişimin önünü keseceğini savunuyor.

İngiliz İşçi Partisinin dahi yerinde saydığı bu hızlı gidiş ve gelişmeler karşısında solcular, merkez sağdaki partileri alt etmenin yolunu da bulabilmiş değiller.

Birincisi solcular yanyana gelemiyorlaar.

Yani birleşik bir sol hayal.

Yanyana gelmeleri bir yana aynı sokakta karşılaşsalar, yollarını değiştirecek düzeyde çekememezlikleri var. Cenazelerde bile selamlaşmıyorlar.

Sol yelpazenin merkezinden, en sola doğru parça parça, dilim dilim dizilmişler, “Godot”yu bekliyorlar. Hatta komünistlerin toplayabildikleri oy oranına razı olan sosyal demokrat partiler bile var bu yelpazede. Yani “battı balık yan gider” noktasına gelenler bile eksik değil.

Gelecek için, iktidar için, halk için yeni bir slogan, vaat veya gelecek üretemediklerinden, kitleleri peşlerinden sürükleyecek yeni sosyal politika projesi ortaya koyamadıklarından ve bütün bunların kabızlığı ile sadece sağ iktidarların başarısızlıklarını bekliyorlar.

Sağ başarısız olsun, halk bizi dener.

Sağ tökezlesin, sıra bize gelir.

Sağ yıpransın, biz terütaze iktidara geliriz.

Sağ birbirine düşer, bize muhalefet için fazla birşey düşmez ve sonunda iktidar oluruz.

Yani solun, yani sosyal demokratların, iktidara gelmesi için sağ veya merkez sağ partiler nasılsa bir gün kendileri gibi siyaset üretemez hale gelirler veya birbirlerine düşerler.

Herkes şimdi AKP yöneticilerin ağzının içine bakıyor: “Hata yapacaklar, birbirlerine düşecekler...”

Futbol Federasyonu seçimleri sırasında AKP’nin ağırlığını koyduğu aday kaybedip, Ulusoy sandıktan çıkınca tüm solcular kendi etrafında bir kaç kez zıplayıp “Hah tökezlediler, gidecekler” demeye başladılar.

Medyanin RTE karşıtları da bir kaç kez zıpladılar kendi eksenleri etrarfında.

Baktım Sabah’da spor yazısında politika yapmaya kalkışan Hıncal Uluç bile aynı tufaya gelmiş.

Ulusoy’un açıkca destekleyen AKP’li Ankara Belediye Başkanı Melih Gökçek’in seçim sonuçlarına göre RTE’yi sandıkta yendiğini savunmuş.

Yani Başbakan Erdoğan’ın Gökçek’e açıkca yenildiğini, bunun gelecek için iyi işaret olduğunu vurgulamaya çalışmış.

Yani sağ iktidarın karışacağını iddia etmiş: “Önümüzdeki günlerde futbol dünyası karışır mı bilmem. Ama AKP çok karışacak. RTE’nin Gökçek hezimetini kabul etmesi, sindirmesi mümkün değil. Siyaset dünyasında önemli gelişmelere hazır olalım.”

Buyrun buradan yakın.

Siyasi tahminleri 1960’larda kalmış, hâlâ o yıllarda nal toplayan dostumuz ve meslekdaşımız Uluç bıraksın da siyaseti başkaları yazsın.

Eğer solcular, sosyal demokratlar da aynı parelelde düşünüyorlarsa yandılar demektir.

Daha çok ama çok beklerler.

Hem sağcı, hem birbirine giren, hem birbirini boğazlayan merkez sağ partiler artık tarihe karıştı. Demirel ve Özal dönemlerinden dersini iyi almış, Erbakan’ın dergâhında eğitilmiş bir AKP tek biriyle değil, buna benzer bin olayla dağılmaz.

Solcuların, üstelik CHP üst yönetiminin böyle dolduruşlara gelip, iktidarı hayal etmelerine bir şey diyemeyiz.

Hayal etmenin sağlığa hiç bir zararı yok üstelik.

Sevgiler,

Sezai


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler