« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Siyasi hıncını Terimden aldı

1- Milan'ın ligdeki 5'inciliği Berlusconi'ye İtalya'nın Avrupa siyasi ligindeki yerini hatırlattı.
2- Çizme’de teknik adamların kaderini başarılar değil sahadaki milyonerlerle tribündeki milyardarler belirliyor.
3- Kendini yarı tanrı kabul eden burnu büyük futbolcular bir mesleğin yok edilmesine ön ayak oluyorlar.

Reha ERUS/İsmail EREL-Turgay RAŞİT
SON GÜNCELLEME
ELEŞTİREN YORUMLAR

Alman basını Fatih Terim'in görevine son veren Milan başkanı, İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi'yi ağır bir dille eleştirdi. Almanya'nın saygın gazetelerinden Frankfurter Allgemeine Zeitung'da çıkan yorumda, Terim'in Milan ile İtalya Ligi'nde 5. sırada olduğuna dikkat çekilerek şu ağır ifadeler dile getirildi.

SİYASİ LİG BENZETMESİ

‘‘Puan durumundaki 5'inciliği, Berlusconi gibi biri sadece hakaret olarak algılayabilir. Herhalde bu sıralama (5'incilik), kendisine en iyi şartlar altında, kendini beğenmiş İngiltere, Fransa, İspanya ve Almanya gibi ülkelerin başbakanlarının layık gördüğü sıralamayı hatırlatıyordur. Teknik direktör kovmalarının işe yaramadığı Siyasi Şampiyonlar Ligi'ni.’’

FUTBOLCULARIN ETKİSİ

Frankfurter Allgemeine Zeitung'da, Terim'in gönderilmesinde en büyük payın futbolcularda olduğuna ima edildi. Alman basını, İtalya'da artık teknik direktörlerin kaderlerinin kalitelerine veya başarılarına göre değil, sahadaki milyonerler ile tribündeki milyarderlerin keyfine göre belirlendiğine dikkat çekildi.

DİKEN ÜSTÜNDE

Terim'in gönderilme şeklinin yanlış olduğuna değinen gazete, ‘‘İtalya'da sezonun dörtte birini geride bırakan ve puan cetvelindede 5. sırada olan biri, telefon her çaldığında ‘Acaba kovuldum mu?' diye düşünmesi gerek’’ dedi. İtalya’da, ‘‘Şampiyon olan teknik direktör hariç, hepsi başarısız’’ görüşünün hakim olduğu vurgulanan yazıda şu görüşlere yer verildi:

İTALYA ÖRNEKTİ

‘‘Fatih Terim, G.Saray ile UEFA Kupası'nı kazanarak Avrupa'da son yılların en büyük sürprizini gerçekleştirmişti. Ancak İtalya'da beklenen sürprizi -ki o da bir sezon dayanabilmek- gerçekleştiremedi. İtalya Ligi son 10 yılda takımlarının Avrupa Kupaları'ndaki hep örnek oldu. Bir nevi erken uyarıcı niteliğindeydi.

BURNU BÜYÜKLER

Bu önce başarı konusunda oldu, sonra transfer ücretlerinin ve futbolcu maaşlarının yüksekliği konusunda. Son olarak ise kendilerini yarı tanrı olarak görmeye başlayan, kendini beğenmiş, burnu büyük futbolcular konusunda. Şimdi ise, bir mesleğin yok edilmesine yönelik bir tehlike olarak göze çarpıyor.

MESLEKİ TEHLİKE

Teknik direktörler, sahadaki milyonerler ile tribündeki milyarderlerin önünde pes edecek duruma geldi. Bir nevi öğretmen olan ve palyaço olmayan antrenörleri, tek devreye indirgeyerek, etkilerini hemen hemen hiç belli etmez hale getirdiler. Bu durum aynı, sesli harfleri öğrenmeden dil öğrenmek istemeye benzer. Sonra da 8 haftada bir dil öğretmenini kovmaya.’’

YUVANA DÖN İMPARATOR

ROGGİ AÇIKLADI

İtalya'da Milan 2. Başkanı Galliani'ye tepkiler çığ gibi büyürken, bir anda mağdur duruma düşen Fatih Terim'e eski kulübü sahip çıktı. Terim'in İtalyan menajeri Moreno Roggi, teknik patrona eski kulübü Fiorentina'nın kucak açtığını söyledi. Roggi, Terim'e Fiorentina'dan genel kaptanlık önerisinin yapıldığını açıkladı.

OLUMLU SİNYAL

Başkan Vittorio Cecchi Gori sonrası mor menekşeli kulübü satın alarak müessese kulübü haline getirmek isteyen Floransa'nın zengin iş adamları Terim'i futbol şubesinin başına tam yetki ile getirmeyi planladıkları belirtildi. Roggi bu öneriyi Fatih Terim'e iletti ve Türk teknik adamın öneriye sıcak baktığı öğrenildi.

Terim Galliani'ye gitmedi

Fatih Terim, dün Milanello'ya gidip özel eşyalarını alırken Milan 2. Başkanı Galliani ile görüşmesini menajeri Roggi aracılığıyla iptal etti. Basın toplantısını da iptal eden Terim sadece İtalyan ANSA ajansına yazılı bir açıklama yaparak ‘‘Yapılan hareketi doğru bulmuyorum. Kararlarını doğrudan bana bildirebilirlerdi. Ancak başta başkan Berlusconi, yöneticiler, taraftarlar ve medyaya teşekkür ediyorum’’ dedi.

Bunları da Beğenebilirsiniz