Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Siyasi dizayn arayışı var

  Şehriban OĞHAN / KIRKLARELİ, Banu ŞEN / BALIKESİR
  01 Aralık 2014 - 01:17Son Güncelleme : 01 Aralık 2014 - 00:52

  Yeni koalisyon arayışları var. Türkiye’de siyasi istikrarı, ekonomik istikrarı tehlikeye sokacak şekilde yeniden siyaseti dizayn etme çabaları var. Uyarıyorum, rehavet içine girmeyin.

  BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu, Balıkesir ve Kırklareli’de partisinin il kongrelerine katıldı. Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın yüzde 10’luk seçim barajının kaldırılması için yapılan bireysel başvuruları gündeme aldıklarını ve sonucun 2015 seçimini de bağlayacağı açıklamasından sonra Davutoğlu’nun “Koalisyon ve siyasi dizayn” uyarısı yapması dikkat çekti. Davutoğlu, şunları söyledi:

  (BALIKESİR) Şimdi yeni koalisyon arayışları var CHP ile MHP arasında. Tek parti zihniyetiyle Türkiye’nin belli bölgesine siyaset yapanların koalisyonu... Dün de Diyarbakır’da bir otelde toplantıdan sonra CHP-HDP koalisyonu için sorular sorulmaya başlandı. Bu millet ne tür koalisyon olursa olsun kendisini temsil edeni gözünden tanır.

  Yeni Türkiye, aynen Balıkesir’de Kuvayi Milliye direnişini başlatan ruh gibi birleştirici olacak. Kuvayi Milliye direniş olduğu kadar diriliştir. Bizim için Çözüm Süreci’nin anlamı milletin tekrar buluşmasıdır, Erzurum Kongresi’nde bir araya gelenlerle Balıkesir’de bir araya gelenlerin hiçbir etnik ve mezhep ayrımı olmadan kenetlenmesidir. Yeni Türkiye’den bahsederken yeni bir dirilişin başlangıcından bahsediyorum.

  (KIRKLARELİ) Son günlerde yaşanan gelişmelere dikkatinizi çekmek istiyorum. Perde gerisinde koalisyon çabaları var. Ne oldu? MHP ile CHP birlikte tek parti dönemini savundular, bize karşı. Şimdi CHP- HDP arasında birtakım görüşmelerden bahsediliyor.

  Türkiye’de siyasi istikrarı, ekonomik istikrarı tehlikeye sokacak şekilde yeniden siyaseti dizayn etme çabaları var. Uyarıyorum. 2015 seçimlerine giderken rehavet içine girmeyin.

  Daha önce olduğu gibi 2007 öncesi cumhurbaşkanlığı seçimine ipotek koymaya çalıştıkları gibi, partimizi kapatarak Türkiye’yi istikrarsızlığa sokmaya çalıştıkları gibi, değişik vesayet arayışlarıyla siyasi istikrara darbe vurmak istedikleri gibi, şimdi de 2015 seçimlerine giderken yeni oyunlara, yeni siyaset dizaynı içine girebilirler.

  Geçen sene faizler yüzde 7’lere inmişken, IMF borcu ödenmişken birden Gezi provokasyonları başladı. 10 kadar ağacın taşınması sebebiyle İstanbul, Ankara, İzmir sokaklarını kaosa döndürmeye çalıştılar. Yalova’da ne oluyor şimdi? Asırlık çınarları kestiler. Kılıçdaroğlu ne yaptın onu söyle? Belediye başkanından hesap sordun mu? Soramaz korkar, hesap sorsa o da partiden ayrılır diye korkar.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı