Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Siyasette ‘O da olmazsa öbürüne oy verin’ modası…

Şimdi rahmetli olan bir aile büyüğü, ölümüne yakın dönemde belleğini yitirmeye başlamıştı. Gençliğinde ve sağlıklı olduğu dönemde de nazik, iyimser, güler yüzlü bir kişiydi. Bu kişiliğini, belleğini yitirdiği yaşamının son dönemine de taşımıştı.

Sürekli yatağında bağdaş kurup oturur, kendisini ziyaret edenleri gülümseyerek ve hiç konuşmadan karşılardı.

Son günlerinden birinde iki yeğeni kendisini ziyaret edip, elini öptüler. O yine yatağında bağdaş kurmuş, yeğenlerinin elini öpmelerini gülümseyerek seyrediyordu. Ama onları tanıyıp tanımadığı belli değildi.

Yeğenlerinden biri dayanamadı. Dayısının yatağının kenarına ilişti, yaşlı adamın ellerini avucuna alıp, sordu:

- Dayıcığım, ben kimim?

Yaşlı adam bunu soranın yüzüne uzun uzun baktı, bir iç geçirdi, sonra soruyu cevapladı:

- A evladım, sen kendinin kim olduğunu bilmezsen ben senin kim olduğunu nasıl bilebilirim?

Nereden hatırladım bu olayı derseniz anlatayım.

 

Alternatifler

 

AK Parti’nin seçimde yenilgiye uğramasını isteyenler, bu yaşlı ve belleğini yitirmiş dayı bey gibi davranmıyorlar mı?

- Eğer eliniz CHP’ye oy vermeye gidemiyorsa, MHP’ye oy verin, olmazsa Genç Parti’ye oy verin, ona da veremiyorsanız DP’ye verin.

Bunlara “Sen hangi partiyi tutuyorsun?” diye sormayın sakın. Kimi Deniz Baykal’a, kimi Devlet Bahçeli’ye, kimi de Cem Uzan’a saplantılı biçimde karşılar. Bu yüzden de ne olduklarını bilmiyorlar. Sadece neye karşı olduklarını söylüyorlar.

Bu kendini bilmezliğin zirveye ulaştığı nokta ise, “Laik cumhuriyet tehlikede” diye kıyamet kopartanların, kanallarında Erbakan’ı baş tacı etmeleridir. Erbakan “O da Siyonist, bu da Siyonist” diye noktasız virgülsüz sağı solu tararken, bizim “cumhuriyet muhafızları” kafa sallayıp, tebessüm ediyorlar.

 

Zımpara kağıdı

 

Hani acemi tezgahtara patronu “Sakın müşteriye yok deme. Müşterinin istediği maldan yok ise, alternatif başka ürün sun” deyince, tezgahtar tuvalet kağıdı isteyen müşteriye zımpara kağıdı almasını önermiş ya.

Böylece laik cumhuriyeti AK Parti’ye karşı Erbakan silahı ile koruyacaklar ve seçmen kitlesi de bu evcilik oyununa katılıp, olmazsa CHP’ye, o da olmazsa MHP’ye, o da olmazsaSaadet’e, o da olmazsa Genç Parti’ye oy verecek.

Seçmenlere bu tavsiyeleri verenler ise, kendini siyasetin uzmanı sanan profesyonel köşebentler. Onlara göre seçmenler siyaset konusunda amatördür; ne söylenirse yaparlar ve ayrıca bir file yiyeceğe oylarını satarlar.

Kim söylemiş hatırlamıyorum ama, “Hazreti Nuh ilk kez gemi inşa eden bir amatördü, Titanic’i ise profesyoneller inşa etmişti” cümlesi bu durumda hep aklıma geliyor.

23 Temmuz sabahı “O da olmazsa”cıların haline amma da güleceğiz.

ŞAKA

Atlar yatacak, siyasetçiler koşacak…

Milletvekili genel seçimleri nedeniyle 22 Temmuz Pazar günü İstanbul'da at yarışı yapılmayacağı açıklanmış. 22 Temmuz’da İstanbul Veliefendi Hipodromu'nda yapılacak koşuların, 23 Temmuz Pazartesi günü Bursa yarışları ile birlikte yapılmasına karar verilmiş…

Doğru bir karar bu. Hiç olmazsa bir gün atlar dinlensin, siyasetçiler koşsun artık.

Kirli tezgahlar AK Parti’yi yükseltiyor…

“Anketlerde neden AK Parti hep önde çıkıyor?” sorusunun bir cevabı, Emre Aköz’ün Sabah’taki köşesindeydi. Aköz şöyle yazmıştı:

- AKP hükümetine karşı 2004 yılından bu yana çeşitli tezgâhlar kuruldu:
Nokta dergisinin ortaya çıkarttığı darbe hazırlıkları... Danıştay saldırısı... Kuvvacı çeteler... Rahip Andrea Santoro, Hrant Dink ve Malatya cinayetleri... Cumhuriyet mitingleri... YÖK'ün ve hukukçuların 367 darbesi... 27 Nisan ve 8 Haziran Genelkurmay bildirileri... DYP ve Anavatan'ın yapay bir biçimde birleştirilmeye çalışılması... Milletvekillerine yönelik tehditler... Ankara'da patlatılan canlı bomba... Bir anda artan PKK saldırıları ve ardından şehit cenazeleri üzerinden siyaset yapılması... Hudson Enstitüsü'ndeki felaket senaryoları... Önce bu kirli tezgâhlar, bu psikolojik savaş operasyonları, bu iğrenç tuzaklar son bulur... Ondan sonra AKP'yi eleştiririm.

 

X