"Sedat Ergin" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sedat Ergin" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sedat Ergin

Siyasette bir büyükelçi

Sedat ERGİN

Seçimde aday olacak bürokratlar geçen pazartesi günü istifalarını verirken, genellikle siyasete kapalı duran Dışişleri Bakanlığı'ndan sürpriz bir isim istifa dilekçesi veren bürokratlar arasına katıldı.

Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcılarından Büyükelçi Mehmet Ali İrtemçelik, 24 yılı aşan diplomasi kariyerini noktalayarak, ANAP'tan İstanbul milletvekili adayı oldu.

İrtemçelik, Dışişleri Bakanlığı'nda ANAP lideri Mesut Yılmaz'a en yakın isim olarak tanınıyor. İrtemçelik'i, gerek 1987-90 yılları arasındaki dışişleri bakanlığı, gerek 1991'deki kısa başbakanlığı döneminde ‘‘başdanışmanı’’ olarak Mesut Yılmaz'ın iç kabinesinde görüyoruz.

Daha önce Ürdün ve Sofya büyükelçiliklerinde bulunan ve ayrılmasaydı en geç önümüzdeki yıl önemli bir merkeze gitmesi az çok kesin olan İrtemçelik, neden mesleğini bırakıp siyasete atılma kararı aldı?

‘‘Bir şirketten davet gelseydi bunu kabul etmezdim tabii...’’ diye söze giriyor İrtemçelik ve devam ediyor:

‘‘Ben de bu ülkenin insanları gibi pek çok şeyi eleştiriyor, pek çok şeyin başka türlü olmasını temenni ediyorum ve olabileceğine de inanıyorum. ‘Peki sen gel de katkıda bulun' denildiği zaman, ‘Hayır ben yine böyle atıp-tutmaya devam edeyim, ama onun zahmetine talip değilim, ben eleştirmeyi, memnun olmamayı seviyorum' demek bana yakışmazdı. O zaman size ‘Sen memnun olmamaya devam et, ama böyle atıp tutmaktan da vazgeç' derler. Bir katkı çağrısı vardı. Sorumluluktan kaçmayı içime sindiremezdim.’’

İrtemçelik, Türkiye'nin önündeki en önemli meseleyi nasıl görüyor?

‘‘Türkiye kendi büyüklüğünü, dinamizmini hazmetmek, potansiyelini anlamak, buna inanmak ve bu potansiyeli kanalize ederek, geleceğini planlamak sınavıyla karşı karşıyadır. Bu üstesinden gelebileceğimiz bir sınavdır. Türkiye'nin 21. yüzyıla dönük iddiası haklı bir iddiadır. Bunun için ülkemizi çalkantılardan kurtarıp dinamik ve üretken bir istikrara ulaştırmak mecburiyetindeyiz. Bu, yalnız Türkiye'nin değil, bölgenin de ihtiyacıdır.’’

İrtemçelik, bu hedefe giden yolda atılması gereken adımları anlatırken, ‘‘Kendi içimizde biraz daha ahenkleşmeye ihtiyacımız var. Türkiye'nin daha bir bütünlük içinde olması gerekiyor. Huzurlu bir toplum yapısıyla insan potansiyelimizi bütün bir ulusun, devletin geleceği için ahenk içinde seferber eden bir Türkiye yaratmalıyız’’ diye konuşuyor.

ANAP adayı, bir diğer önceliği insan haklarına veriyor:

‘‘İnsan hakları ve demokrasi konularında yapılması gerekenler mutlaka gerçekleştirilmelidir; Batı istediği için değil, bunlar bize lazım olduğu, Türk insanı bunları hak ettiği için... Bunlar Türkiye'nin kendi içinde daha barışçıl ve daha güleryüzlü olması için gerekli iyileştirmelerdir.’’

Büyükelçiye göre, bir diğer öncelik de ‘‘rahatsız edici noktalara ulaştığını’’ söylediği ‘‘iç ekonomik ve sosyal çelişkilerin ve kurumsal yetersizliklerin giderilmesi’’ olarak beliriyor.

İrtemçelik, ‘‘Neden ANAP?’’ sorusunu da şöyle yanıtlıyor:

‘‘ANAP düşünce yapısı, üye yapısı ve kitlesel destek tabanı itibariyle -gayrimeşru uçlar dışında- Türkiye'de her kesime hitap eden partidir. Başka hiçbir partinin ANAP'ın olduğu kadar Türkiye halkını ve ülke meselelerini bütünüyle kapsadığı, kucakladığı görüşünde değilim. Bu nedenledir ki, ANAP'ı, Türkiye'yi döküp saçmadan geleceğe taşıyacak tek siyasi parti olarak görüyorum.’’

Bakalım, İrtemçelik bu hedeflerini ne ölçüde hayata geçirebilecek?X