'Siyasette aktif katılın, sesinizi yükseltin'

Ali VARLI / BERLİN
24.09.2015 - 00:08 | Son Güncelleme:

Çatı kuruluşu TGB'yi ziyaret eden Berlin Eyalet Başbakan Yardımcısı ve Çalışma, Uyum ve Kadınlardan Sorumlu Senatör Dilek Kolat, göçmen kökenli gençlere “Siyasette aktif olun, sesinizi yükseltin. Berlin siyasetinin yeni seslere ihtiyacı var” dedi.

Berlin'de çatı kuruluşu olarak faaliyet sürdüren Berlin Türk Cemaati (TGD) Berlin Eyalet Başbakan Yardımcısı ve Eyalet ÇalışmSiyasette aktif katılın, sesinizi yükseltina, Uyum ve Kadınlardan Sorumlu Senatör Dilek Kolat' ağırladı.

Eyaletteki sorunları ve politik gelişmeleri tartışmak için TGD'ye gelen Kolat, Berlin'deki siyasi gelişmeleri ve eyalet hükümetinin yaptığı çalışmaları değerlendirdi.

Kolat, TGD gibi kurumlarla çalışmanın önemini vurgularken, gençlere de siyaset yapmaları için çağrıda bulundu.

Kolat, Berlin'de iş, meslek eğitimi ve konut aramada göçmenlerin ayrımcılığa uğradığını belirtirken “Bu sorunların aşılması için gençlerin daha fazla aktif olması gerekir. Özellikle göçmen kökenli gençlerin kamuda çalışmaya ve burada söz sahibi olması gerekir. Biz isteriz ki göçmen kökenli gençler emniyette, belediyede ve diğer kamu kurumlarında daha fazla çalışın. Daha fazla genç polis olmak için başvursun” dedi.

Kolat gençlere “Siyasette aktif olun. Sesinizi yükseltin. Berlin siyasetinin yeni seslere ihtiyacı var” sözleriyle seslendi. Kolat “TGD gibi kurumlar gençleri motive etmeli” dedi.

GEÇMİŞTEKİ YANLIŞLAR TEKRARLANMAMALI

Kolat, Berlin'de kamualanında meslek eğitimi yapan gençlerin oranının yüzde 25 olduğunu belirterek “Bizim hükümetimizin döneminde bu rakamlar yükseldi” dedi.

Berlin'de bu yılın başında 33 bin mültecinin geldiğini belirten Kolat “Gelen mültecilere kalbimizi ve kapımızı açmalıyız. Ülkesini ve kültürünü bırakıp buraya gelen insanlara yardım etmeliyiz. Tıpkı 50 yıl önce bizler gibi bu insanlar da bu ülkenin dilini bilmiyor, kültürünü tanımıyor. Geçmişte yapılan yanlışlar şimdi tekrar edilmemeli. Gelen insanların büyük bölümünün kalıcı olduğunu unutmamalıyız. Bu insanların dil ve meslek öğrenmelerine yönelik politikalar geliştirmeliyiz” dedi.

TGD Başkanı Bekir Yılmaz da Kolat'a ziyaretinden dolayı teşekkür ederken, Berlin'de yaşanan ayrımcılık ve dışlanmayla ilgili sorunları hatırlattı.

Etiketler: almenya


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı