Ege Haberleri

EGE

  Siyasetle uğraşın ama katı partici olmayın

  Hürriyet Haber
  28 Ekim 2011 - 00:00Son Güncelleme : 27 Ekim 2011 - 21:48

  GEDİZ Üniversitesi, geçtiğimiz hafta Hakkari’de bir günde 24 şehit verilmesi üzerine tekrar gündeme gelen “zorunlu askerlik” konusunu ele aldı.

   Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın jüri başkanlığında münazara gerçekleştirildi. İzleyenler arasında Vali Cahit Kıraç, Gediz Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Abdullah Kavuk, Rektör Yardımcısı Prof. Mustafa Güneş ve Menemen Kaymakamı Turgut Subaşı da yer aldı.
  Gediz, Bilkent, Koç ve Yeditepe üniversitelerinden uluslararası münazara deneyimli gençler, Meclis ortamını oluşturdu, hükümet ve muhalefet kanatlarında oturdu. Hükümet, zorunlu askerliğin kalkmasını, profesyonel orduya geçilmesini içeren kanun tasarısı sundu. Ardından da tartışma başladı.

  Yaşamı konuşalım

  Temsili başbakan Yeditepe Üniversitesi’nden Yavuz Yiğit ve yardımcısı Bilkent Üniversitesi’nden Önercan Kılıç, terörle mücadelede başarı için profesyonel ordunun şart olduğunu öne sürdü, “Polis teşkilatımız profesyonel. Bu işi parayla yapmalarına rağmen vatanseverlikleri sorgulanmıyor. Çünkü başarılılar. Ordumuz da böyle olmalı. Askerliğe bakışımız ölmek üzerine değil, yaşamak üzerine olmalı. Hakkari’de 14 günlük Azra bebeğin enkazdan kurtulmasıyla bayram eden, yaşamın ne kadar önemli olduğunu sergileyen ülkemiz, askerlerinin de yaşamasını sağlamalı. Mevcut sistemin işi yaramadığı ortada, çözüm profesyonelleşmekte” görüşünü ortaya attı.

  Zorunlu değil, gönüllü

  Temsili muhalefet partisi lideri Koç Üniversitesi’nden Berkay Özlüdil ve yardımcısı Gediz Üniversitesi’nden Süleyman Girgin ise askerliğin zorunlu kalması gerektiğini savundu, “Polis profesyonel ama askerlerle görevleri aynı değil. Farklı dilden, dinden, kültürden ve ekonomik durumdan insanlarımızın aynı çatı altında buluştuğu, toplumsal kardeşliğin güçlendiği tek yer asker ocağıdır. Geçmişten bu yana bizi birbirimize bağlayan, anne ve babaların çocuklarını davul zurnayla gönderdiği ordumuzun sistemiyle oynamayın. Bu toplumda askerlik zorunlu değil, gönüllüdür, kimse aksini iddia etmesin” denildi.

  Vuruşmayalım

  Gençlerin bu tartışmasından sonra kürsüye çıkan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Tevfik Fikret’in, “Vatan için ölmek de var ama borcun yaşamaktır” mısralarıyla yanıt verdi. Günay’ın bu sözleri uzun süre alkışlandı. Günay, askerlikte zorunluluğun kaldırılmasının çok hassas bir konu olduğunu ifade etti, “Ülkemiz sıkıntılı günlerden geçiyor. Barış ve kardeşlik içinde yaşamayı arzu ediyorum. Bizim vuruşmaya değil, kardeşliğe ihtiyacımız var. Önemli olan demokrasi ve adalettir. Ülkemizde herkes eşit koşullarda. Ben orta halli bir ailenin çocuğuyum, Başbakanımız da öyle, biz bu mevkilere gelebildik. Bunu Atatürk’e, Cumhuriyetimize, demokrasimize borçluyuz” diye konuştu.

  Katı siyaset yapmayın

  Günay, münazaracıları kutladı, öğrencilere nasihatte bulundu: “Üniversiteleri diğer eğitim kurumlarından farklı kılan şey, sorgulama ve değerlendirme yapılan yerler olmalarıdır. Bu münazaradaki gibi ülke sorunlarını anlayıp çözüm arayın, siyasetle uğraşın. Ancak katı partici olmayın, meselelere ideolojik körlükle yaklaşmayın. Ne yazık ki geçmişte siyaset katı yapıldı, bunun sıkıntıları çekildi. Sizler demokrasiden şaşmayın, bugünkü doğruların evrensel olmadığını, gelecekte değişebileceğini unutmayın.”

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı