Gündem Haberleri

  Siyasetin en sosyal hali

  Şehriban OĞHAN
  02.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün hasta yatağındaki pijamalı fotoğrafları, diğer siyasilerin Twitter’daki farklarını ortaya koydu. Son iki yıldır politikacıların en etkili propaganda aracı olan Twitter’da ilk 10’u seçtik. İşte sosyal medyanın en popüler, en profesyonel, en polemikçi, en yeni siyasetçileri

  EN POPÜLERİ CUMHURBAŞKANI: Twitter’ın en popüler siyasetçisi açık arayla Cumhurbaşkanı Abdullah Gül. Bunda Gül’ün siyaset üstü titrinin de verdiği rahatlıkla kasıntı davranmamasının etkisi var. Gabon’daki balıkçı, Tarabya’da Cadillac’la yaptığı mini tur hâlâ akıllarda. Her gezinin ardından, kurumsal iletişim servisindeki Twitter ekibinin başına geçiyor. Ne yazılacağına ve hangi fotoğrafın konulacağına bizzat kendi karar veriyor. Sadece iki hesabı takip ediyor: @trpresidency ve @tccankaya

  BAŞBAKAN TWEET ATMIYOR: Başbakan Tayyip Erdoğan Twitter kullanmıyor. “Twitter’da hakara makara yapılıyor” sözü boşuna değil. Ama onun bilgisi dahilinde, adına açılmış bir hesap var. RT­_Erdoğan hesabı 2009’da ilk açılan siyasi hesaplardan. AK Partili gençler yönetiyor ve genelde Başbakan’ın konuşmaları ve video görüntüleri paylaşılıyor. Buna rağmen 1 milyon 750 bin civarında takipçiyle Cumhurbaşkanı Gül’ün ardından ikinci sırada.

  Siyasetin en sosyal hali

  EN PROFESYONEL KILIÇDAROĞLU: 860 bin takipçiyle üçüncü sıradaki CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bir sosyal medya danışmanı var. Her türlü paylaşımı, Genel Başkan’ın bilgisi dahilinde o yapıyor. Meclis grup toplantılarına bizzat katılıyor. Mention’larla gelen talep ve şikayetleri bir rapor halinde Kılıçdaroğlu’na iletiyor. Bunlar Kılıçdaroğlu’nun konuşma metinlerine de etkili oluyor. Kılıçdaroğlu, özel tarihleri de unutmuyor. Kimi zaman Cem Karaca’nın doğum gününü bir şarkısıyla kutluyor kimi zaman  Attila İlhan’ın bir şiirini paylaşıyor.  381 kişiyi takip ediyor. Ancak bu listede diğer liderler yok.

  EN FAALİ HARİCİYE: AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış 390, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu 375 bine yaklaşan takipçileriyle diğer iki muhalefet liderini geçmiş durumda. Bağış’ın Twitter jargonuna daha hakim olduğunu ve daha aktif olduğunu söylemek mümkün. Zira Davutoğlu sadece 16 kişiyi, Bağış ise 283 kişiyi takip ediyor. Bağış’ın attığı tweet sayısı 5 bini geçerken Davutoğlu’nunki henüz 300’e bile ulaşmış değil. 

  BAHÇELİ DE KİMSEYİ TAKİP ETMİYOR: MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin takipçisi sayısının 360 bin civarında olduğu göz önüne alınırsa siyasi parti genel başkanlarının takipçi dağılımının, partilerin oy oranlarının dağılımına benzediğini söylemek mümkün. Çok az basın toplantısı düzenleyen, görüşlerini daha çok yazılı açıklamalarla kamuoyuna duyuran Bahçeli’nin Twitter mesajları da daha çok bu açıklamalarla yüklü. Kimseyi takip etmiyor.

  EN POLEMİKÇİ GÖKÇEK: Twitter’ın en polemikçi siyasetçisiyse bir belediye başkanı. “Birbirimize hakaret etmeden her şeyi korkmadan tartışmalıyız. İşte demokrasi budur” mesajıyla hesap açan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek yedinci sırada. 2011 Ocak’ında hesap açmasına rağmen 342 bine yakın takipçisi var. Twitter’ı interaktif kullanıyor. Gece başlayan sohbetleri bazen sabahlara kadar sürüyor. Olumlu olumsuz her mention’a yanıt veriyor. Bazen hızını alamayıp takipçisine doğrudan mesaj attığı da oluyor. Belediye çalışmalarını anlatmaktan ziyade genel siyaset yapıyor.

  ÖNDER, BAŞKANINI GEÇTİ: BDP’nin adını ilk 10’a genel başkan değil bir milletvekili sokuyor. BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder 138 bin civarında takipçisiyle, 10’uncu sırada. BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise 72 bin takipçiyle epey gerilerde. Ancak Demirtaş’ın 645 kişiyi takip ettiği dikkate alındığında, bu klasmanda liderler arasında ilk sırayı aldığı söylenebilir.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı