Siyasetçiler eşcinsellerin festivaline akın etti

DHA
01.09.2014 - 12:17 | Son Güncelleme:

DANİMARKA’nın başkenti Kopenhag’da düzenlenen Avrupa’nın en büyük eşcinsel festivalinde, siyasetçi, diplomatlar kendilerini gösterebilmek için birbirleriyle yarıştı.

Gökkuşağı renkleri ile donatılan şehrin Belediye Meydanının merkez olarak seçildiği festivalde, eşcinseller Frederiksberg belediyesi önünden başlayarak,Siyasetçiler eşcinsellerin festivaline akın etti Vesterbrogada Caddesi'ni dolduran binlerce meraklının bakışları arasında Kopenhag belediye Meydanı'na yürüdü. Müzik eşliğinde, dans ederek birbirinden ilginç kıyafetlerle belediye meydanına yürüyen eşcinsellerin arasında, ABD’nin Kopenhag Büyükelçisi Rufus Gifford ve birlikte yaşadığı Dr.Stephen DeVincent, Sosyalist Halk Parti Milletvekili Özlem Sara Çekiç, Sosyalist Halk Parti Başkanı Pia Olsen, Eğitim Bakanı Christine Antorini, Kopenhag Valisi Sosyal Demokrat Frank Jensen, Avusturya büyükelçisi, eski ve yeni bakanların bulunduğu görüldü.
Siyasetçiler eşcinsellerin festivaline akın etti

ABD Büyükelçisi Rufus Gifforrd, büyükelçilik binası duvarına eşcinsellerin sembolü Gökkuşağı renginde bayrak astırdı. Belediye Meydanı'nda konuşan ABD Büyükelçisi ilk kez eşcinsel festivaline katıldığı Danimarka’nın Dünyanın en özgür ülkesi olduğunu söyledi. Rufus Gifford’a yürüyüş sırasında da büyük tezahürat yapıldı.

Siyasetçiler eşcinsellerin festivaline akın etti

KOPENHAG TOLERANSLI ŞEHİR

ABD Büyükelçisi Rifus, yürüyüşe katılmayı 'Şahane' olarak nitelendirirken, "İnsan hakları açısından Büyükelçilik duvarına gökkuşağı renklerini astırdım" dedi. Kopenhag Valisi Frank Jensen yaptığı açıklamada "Kopenhag’ın açık ve toleranslı bir şehir olduğunu gösterdik. Her yıl giderek artan bir kalabalık var. Kopenhaglılar eşcinsel festivalini destekliyor" diye konuştu.

Eğitim bakanı Christine Antoroni festivalin çok şahane geçtiğini ve hiçbir Siyasetçiler eşcinsellerin festivaline akın ettiayrımcılık yaşanmadan herkesin bir arada eğlenebildiğini söyledi. Özlem Çekiç de yürüyüş anında DHA’ya yaptığı açıklamada, "Partimin eşitlik sözcüsü olarak her yıl katılıyorum. İnsanların dini, inancı, cinsel tercihi ne olursa olsun her insanın kendine ait değeri olmalı. Onun için buradayım. Bu sene çok kalabalık. Umarım her kes her insanın değerini bilir, çok renkliliğe evet, ayrımcılığa hayır der” dedi. Çekiç yürüyüş boyunca insanların büyük sevgi gösterisi ile karşılaştı. Festivale ilk gününde yaklaşık 200 bin kişinin katıldığı bildirildi.

Siyasetçiler eşcinsellerin festivaline akın etti

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı