Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Siyasetçiler en kötü haber değil

Salih NEFTÇİ

Borsa açısından son günlerin en olumsuz haberi, siyasetçilerin yaptıkları değil. Siyasetçiler her zamanki performanslarını tekrarlıyorlar.

Borsa bunları atlatır. Esas tehlike başka yerde.

Siyasetçilerden başlayalım.

SİYASETÇİLER

İş ciddiyeti, ülke çıkarları, ilkeler vs... hepsi bir yana, siyasetçilerde irrasyonel diyebileceğimiz bir koltuk korkusu görüyoruz. Koltuğu birkaç ay daha garantiye alabilmek için yapmadık şey bırakmayan politikacıları izliyoruz. Bir sürü küçük hesap.

Ne diyelim?

Daha birkaç gün önce korka korka:

‘‘Acaba siyasetçiler ders aldı mı?’’ diye sormaya çalışıyorduk.

Pişman mı olmak gerekiyor?

Hayır. Böyle durumlara hislerle değil, akılla yaklaşmak gerekiyor. Doğru adımları desteklemeye devam edeceğiz. Yanlışları da açıkça tartışacağız.

DOĞRULAR

Erken seçim konusunda farklı düşünülebilir. Doğal.

Ama bu sefer ortada bir seçim sürprizi de yoktu.

Mart ayında zaten seçim yapılıyor. Kaçmak yok.

Seçim ekonomisi de öyle.

Son kararlarla seçim ekonomisinin vereceği zarar azalıyor. Çünkü milletvekili seçimlerinin yerel seçimlerle birleştirilmesi ile iki değişik seçim ekonomisi yaşanacağına, bu şimdi bir'e iniyor.

Demek ki bütün mesele düşünmeden, reflekslerle verilen tepkiler ve bir de... Bazı milletvekillerinin birkaç ay daha koltuklarını korumaları.

Düşünebiliyor musunuz?.. Birkaç aylık koltuk garantisi için neler yaşanıyor?

YAPILMASI GEREKEN

Daha önce de yazdık. Siyasetçilerin kamuoyu gözünde fazla kredisi kalmadı.

Umarız siyasetçiler partiler arasında olgun bir diyalog kurarak akılcı kararlara varırlar.

Verilen kararlar ne olur? Neler yapılır? Akılcı olduktan sonra fazla önemi yok. Çünkü diyalogla, heyecanlanmadan verilen kararlar belirsizlikleri zaten ortadan kaldıracaktır.

Bir koltuğun riske girmesiyle bu kadar büyük bir paniğe kapılmak gerçekten gereksiz. Bu işler bağırıp çağırmadan da çözümlenebilir.

BORSA İÇİN ESAS TEHLİKE

Nitekim piyasalar siyaset sahnesinde son yaşananlara fazla olumsuz tepki vermiş değil.

Borsa, cuma günü bir düzeltme yapmış, pazartesi günü stabilize olmuştu. Dün öğle üzeri piyasada bir gerileme gözleniyordu. Ama o kadar.

Bono piyasası da siyaset sahnesinden çok, dün yapılan ihale ile ilgili idi. İhalede faizlerin ne olacağı konuşuluyordu. Faizler beklendiği gibi çıktı, kâğıtlar bileşik yüzde 103.95'ten satıldı. Siyaset sahnesindeki kargaşa öncesine kıyasla fazla yüksek değil.

Dövizde de yaprak kıpırdamadı.

Borsa için esas tehlike bizce, siyasette yaşanan kaos değil. Özelleştirmede yaşanan gelişmelerden dolayı Borsa bir rüzgâr yakaladı. Mevsimlik koşullar da iyi.

Borsayı bekleyen esas risk, daha önce de belirttiğimiz gibi Wall Street'te büyük bir düşüş yaşanması.

Pazartesi günü New York'tan gelen haberler iyi değildi. Wall Street'te fiyatlar hızla aşağı gitti.

SONUÇ

Wall Street hızlı bir düşüş trendine girerse, İMKB de etkilenecektir.

Ama son seferkiler gibi Wall Street'in düşüşü geçici kalır, fiyatlar birkaç gün sonra yine yükselmeye başlarsa İMKB son siyasi çalkantıları atlatır. Mevsimlik koşullar olumlu olduğu sürece yükseliş trendi devam eder.

Ancak Wall Street'teki spekülatif balonun sönmesi ayrı bir olay.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI