Gündem Haberleri

  Siyaset yaparken düşünmek gereksiz

  Hürriyet Haber
  19.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Üniversitelerin sorunlarının tartışıldığı bir sempozyumda konuşan Erdal İnönü, ‘‘Fizikçi olarak konuşurken uzun uzun düşünürdüm. Ancak, siyasetçi olarak konuşmak isteyince düşünmeye gerek yok’’ dedi. İnönü, Demirel'in ünlü, ‘‘Dün dündür, bugün bugündür’’ sözünü ise ‘‘Üzerinde kitap yazılacak bir konu’’ diye niteledi.

  Öğretim üyeleri Cumhuriyet'in 75'nci yılı nedeniyle düzenlenen sempozyumda üniversitelerin sorunlarını tartıştı. 8 oturumda, 7 üniversitenin katılımıyla gerçekleşen sempozyumda konuşan Prof. Dr. Erdal İnönü, eski meslektaşlarına siyaset tecrübelerini anlattı. Sempozyuma, ‘‘Siyaset Bilimi’’ kitabını okuyarak geldiğini belirten İnönü, ‘‘Sizin karşınızda iyi konuşmak istedim. Siyaset insanın kendine güvenini artırıyor. Çünkü, fizikçi olarak konuşunca uzun uzun düşünürdüm. Ancak, siyasetçi olarak konuşmak isteyince düşünmeye gerek yok’’ dedi.

  İnönü, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in, ‘Dün dündür, bugün bugündür’ sözlerine yönelik de, ‘‘Alay edilecek konu değil. Üzerinde kitap yazılacak bir konu aslında. Doğru da. Çünkü, siyasette tutarlılık önemli. Kısa zamanda ahlâk ve tutarlılık aramayın, uzun vadede bunları arayın’’ diye konuştu. Siyasetçilerin, siyasete bilimsel olarak yaklaşmadığını da söyleyen İnönü, ‘‘Reformlar tek parti döneminde oluyordu. Demokraside reform için parlamentoyu ikna etmek gerek. Biz bunu yeni yeni öğreniyoruz’’ dedi. TÜBİTAK eski Başkanı ve Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tosun Terzioğlu da, Türkiye'nin araştırmaya yönelik çalışmalarda birçok ülkenin gerisinde kaldığını belirtti. Araştırmaya sadece özel sektörün önem verdiğini de bildiren Prof. Dr. Terzioğlu, ‘‘Bu araştırmaları bizim eski öğrencilerimiz yapıyor. Onlar şirketlerine kalite yönetimi, insan kaynaklarını getiriyor. Öğrencileri yetiştiren bizler, bu yöntemleri uygulamıyoruz. Bizim üniversite anlayışımız her şeyi sıkı hükümlere bağlamış. Yolsuzluk endişesi içinde hiçbir şey yapılamıyor. Hep kendi küçük sorunlarımızı ön plana çıkarıyoruz’’ dedi.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı