Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Siyaset orduya karışmasın

  Burcu PURTUL UÇAR / İSTANBUL
  01 Eylül 2013 - 01:08Son Güncelleme : 01 Eylül 2013 - 00:38

  Ordumuz peygamber ocağıdır. Hepimizin saygı duyduğu bir yerdir. Ordunun siyasete karışmaması hepimizin ortak arzusudur. Siyaset de orduya müdahale etmemelidir.

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ’u Silivri Cezaevi’nde ziyaret etti. Daha sonra cezaevi önünde açıklama yapan Kılıçdaroğlu, Başbuğ’un vatansever, ülkesini ve bayrağını seven bir asker olduğunu dile getirerek, “Ordumuz peygamber ocağıdır. Hepimizin saygı duyduğu bir yerdir. Ordunun siyasete karışmaması hepimizin ortak arzusudur. Siyaset de orduya müdahale etmemelidir” dedi.

  Silivri Cezaevi’ne saat 12.00 sıralarında gelen Kılıçdaroğlu 13.50’de cezaevinden çıktı. Kılıçdaroğlu’na ziyaret sırasında CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi ve CHP Milletvekili Mevlüt Aslanoğlu da eşlik etti. Kılıçdaroğlu, cezaevi önünde yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

  EMEKLİ OLUNCA DARBECİ

  “Demokratik bir insan, demokrasiye saygılı bir insan. Görev yaptığı süre içinde görevini en iyi şekilde yerine getirmeye çalıştı. Suçlu olduğuna inanmıyor. ‘Kesinlikle herhangi bir suç işlemedim’ diyor. Zaten olaylara baktığımızda kendisini suçlu gösterecek hiçbir kanıt yok. ‘Ülkem için çalıştım, ülkem için çaba harcadım’ diyor. Komutan olarak görev yaptığı süre içinde yasaların kendisine tanıdığı yetkileri kullandı. Terör örgütü üyesi olarak ya da darbeci olarak suçlanmanın çok ağrına gittiğini söyledi. ‘Bizi darbeci olarak tanıtmak doğru değildir’ dedi.
  Morali çok iyi, sağlığı iyi. ‘Çünkü bana yöneltilen suçlamaların haksız olduğunu biliyorum’ dedi. ‘Suçlu olsaydım böyle konuşamazdım’ diyor. ‘Adaleti her zaman her yerde savunuruz’ diyor. Eğer siz yargılamayı önyargıyla yaparsanız, kişileri mahkum etmek için kürsüye oturursanız bunun doğru bir anlayış olmadığı ortaya çıkıyor zaten. Alıyorsunuz Kara Kuvvetleri Komutanı yapıyorsunuz, sonra Genelkurmay Başkanlığına getiriyorsunuz. Emekli olunca darbeci diyorsunuz. Kişi devletin bütün sırlarını bilecek, emekli olduktan sonra terör örgütü üyesisin diyeceksiniz. Biz suçlu olduğuna inanmıyoruz. Demokrasiye inanan bir askere nasıl darbeci diyebilirsiniz.”

  Başbakan’a savaş çığırtkanlığı yakışmaz

  SAVAŞ çığırtkanlığı yapmak Türkiye Cumhuriyetinin başbakanına yakışmaz. Hem ‘Yurtta barış, dünyada barış’ diyeceksiniz, sonra dönüp savaş çığırtkanlığı yapacaksınız. İnsanların öldürülmesi üzerine görüş beyan eden bir başbakan olmaz. Suriye’de bir ateşkesin sağlanması lazım. Bir ateşkes sürecinin sağlanması yönünde adımlar gerekir. Müslüman coğrafyasında kan akmaması lazım. Başbakanın bunu sağlaması gerekir.

  Etiketler: Kılıçdaroğlu
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı