Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Siyaset için gerekirse ayetten de yararlanılır

  Hürriyet Haber
  31.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  RP, ayetle oy avcılığını savundu. Seçim çalışmaları sırasında kullanılabilecek Kuranı Kerim'den ayetlerin örnek gösterildiği ‘Seçime hazırlık’ kitapçığını hazırlayan RP Genel Başkan Yardımcısı Rıza Ulucak, ‘‘Siyaset, insanlar üzerinde etki yaparak kendi görüşüne çekmektir. Bunun için de gerekirse ayetlerden de yararlanılabilir’’ dedi.

  Kitapçıkta ayet ve surelere yer verilmesinde bir gariplik bulunmadığını savunan Ulucak, ‘‘Oradaki ayetler, sureler siyasetle, idareyle falan ilgili değil. Sadece insan ilişkileriyle ilgili’’ diye konuştu. ‘‘Seçim, insan ilişkileriyle ilgili bir olaydır. İnsanlar üzerinde kim daha fazla etkili olursa bu işte o daha başarılı olur’’ diyen Ulucak, şöyle devam etti:

  ‘‘Kitapçıkta yer alan ayetlerde, insanların vasıflarından, huylarından söz ediliyor. İnsan nedir, nasıldır, nasıl etkilenir, bunları ifade ediyor. Zaten bu ayetler de, seçim çalışmalarını yürütecek partili görevlilere verilecek derslerde kullanılıyor.’’

  Ulucak, ‘‘Neden, ‘O çok zulümkar ve çok cahildir, insan çok cimridir, insan pek nankördür, hakikat insan hırsına düşkündür, biz insanı bir damla pis sudan yarattık, böyleyken o kalktı bize hasım kesildi' gibi olumsuz niteliklerin sayıldığı ayetlere yer verildi?’’ sorusuna da, ‘‘İnsanları ikna etmek, bir davaya, görüşe ısındırmak için insanlar üzerinde ne kadar fazla çalışma yapmak gerektiğini ortaya koyuyor’’ yanıtını verdi.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı