Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Siyanürlü vahşet

  Hürriyet Haber
  02.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme: 02.01.1999 - 00:01

  Kayseri ve Yozgat'ın ilçelerinde, avcılık adına tam bir vahşet sergileniyor. Bir hafta içinde 145 tilki siyanürle zehirlenerek katledildi. Kürkleri için bu hayvanları en acımasız yöntemle avladıkları saptanan biri çoban 3 kişi yakalandı.

  Jandarmanın Kayseri Felahiye ilçesi ile Yozgat'ın Boğazlıyan, Çandır ve Çayıralan ilçeleri arasında kalan kırsal alanda gerçekleştirdiği operasyonda, siyanürlü yemlerle tilki katliamı yapıldığı saptandı. Zehirli yemleri araziye bırakan, daha sonra da yemleri yedikten sonra ölen tilkileri toplayarak derilerini yüzüp sattıklarını saptanan 25 yaşındaki Ferhat Göçer, akrabası 20 yaşındaki Turgay Göçer ve minibüs şoförlüğü yapan arkadaşı 25 yaşındaki Özkan İlhami, suçüstü yakalandı. Ferhat ve Turgay Göçer'in evlerinde, Özkan İlhami'nin minibüsünde, satılmak üzere hazırlanan 145 tilki derisi ele geçirildi.

  Siyanürle tilki avlayıp derisini 500 bin liradan satan şebekenin lideri konumundaki çoban Ferhat Göçer, bu katliamı nasıl yaptıklarını şöyle anlattı:

  İYİ PARA EDİYOR

  ‘‘Tilki derisi iyi para ediyor. Biz de zehirli yemle tilki avı başlattık. Kayseri'den getirttiğim siyanürle zehirli yem hazırlıyordum. Önce mumları eriterek, bir kalıpta ortası delik hale getiriyordum. Sonra, ezerek ufalttığım siyanürü mum kalıbın ortasına yerleştirip, delikleri yine erimiş mumla kapatıyordum. Daha sonra ceviz büyüklüğündeki bu siyanürlü mumların üzerini iç yağıyla yağlayıp, çökelek peyniriyle kapladıktan sonra araziye bırakıyordum. Bu peyniri yiyen tilki hemen ölüyordu. Biz de zehirli yem koyduğumuz bölgeyi dolaşıyor, tilkileri topluyorduk.’’

  Bölgede yapılan incelemede, zehirli yemleri yiyen diğer yaban hayvanlarının da telef olduğu saptandı.

  7 MİLYAR CEZA

  Felahiye Jandarma Komutanlığı'nda yapılan sorgularından sonra adliyeye sevkedilen Ferhat ve Turgay Göçer ile Özkan İlhami, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Orman Bakanlığı Milli Parklar ve Av Yaban Hayatı Genel Müdürlüğü 1997-1998 Av Dönemi Merkez Av Komisyonu kararlarına göre, avladıkları her tilki için 50 milyon lira ceza ödeyecek olan 3 kişiye, toplam 7 milyar 250 milyon lira para cezası verilecek.

  İnsan yaşamı da tehlikede

  Kayseri Veteriner Odası Başkanı Mehmet Aykaç, son zamanlarda yırtıcı hayvan avlamaya yönelik yöntemler arasına siyanürün de girdiğini belirterek, asıl tehlikenin siyanürlü yemlerin yağmur ve kar sularıyla birlikte akarsulara karışması olduğunu vurguladı. Bunun toplu insan ve hayvan ölümlerine yol açacağını söyleyen Aykaç, şu bilgileri verdi:

  ‘‘Araziye siyanürlü yemler atılması sonucu bunu yiyen tilki, kurt, köpek gibi hayvanlarda özellikle iç organlarda ve sinir sisteminde olumsuz etkiler yapar. Örneğin, Felahiye ilçesindeki siyanürlü yemlerle zehirlenen tilkilerde olduğu gibi, öncelikle bunu yiyen hayvanın iç organlarında kanama meydana gelir. Sonra sinir sistemi etkilenir. Sinir sistemindeki olumsuzluk sonucu hayvanda kasılmalar ve bunun sonuncunda da kalbin ve solunumun durması sonucu ölüm meydana gelir. Avcılar, tilki ve kurt gibi hayvanların derisine zarar vermemek için, bu tip avlanma yöntemini seçiyorlar.’’  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı