« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Siyahın beyaza dönüşü

UEFA Avrupa Ligi’nde 12 gruptaki iki takımı namağlup olan tek gruptu Beşiktaş’ın grubu.

Rüştü REÇBER
SON GÜNCELLEME

Beşiktaş kazanırsa yenilgisiz lider olacak ve ülke puanına katkıda bulunup gruptan çıkacaktı. Maçın başlarında Beşiktaş’ın baskılı ve etkili presi sonrasında Tottenham’ın dar alandan bile pas yaparak çıkmasıyla Beşiktaş, önde oynamanın faydalı olmayacağını düşündü. Işıkların gitmesi ve gelmesinden sonra ilk devrenin bitimine kadar, sahada futbol olarak bir şeyler üretmeye çalışan Beşiktaş değil Tottenham’dı. Gole de çok yaklaştılar. Ama Tolga bunlara izin vermedi. 2. yarı ise hücum anlamında çok farklı bir Beşiktaş görmeye başladık. 7-8 dakikalık bölümde direkten dönen top ve arkasında gelen gol, Beşiktaş’ı kontrollü oyuna yöneltti tekrar.

3 ÖNEMLİ NOKTA

Bu süre içerisinde Kerim ile yakaladıkları gol pozisyonunu değerlendirmiş olsalardı, sahada çok daha üretken bir Beşiktaş görebilirdik. Ama önemli olan maçı kazanmak ve gruptan lider olarak çıkmaktı. Maçta dikkatimi çeken 3 önemli nokta oldu. 1- Bilic, İsmail ve Atınç’la başlasaydı daha iyi olmaz mıydı? 2- Lehimize verilen faullerde futbolcularımızın hemen hemen hep yerde olması. Aleyhimize verilen faullerde rakip futbolcularım hemen hemen hepsinin ayakta kalması. Buradan da futbolcu arkadaşlarımızın alması gereken bir ders var. 3- En önemli nokta. Beşiktaş’ın aynı anda Veli ve Atiba’sız orta sahasının nasıl işleyeceğini gördük. Ama özellikle Necip’in orta sahada tek başına kalması, Sosa’nın bazen yardıma gelmemesi maç boyunca Tottenham’ın oyunu neden kontrol ettiğinin göstergesidir. Bütün bunların yanında Gökhan’ın, Olcay’ın, Sosa’nın, Necip’in, Kerim’in ve Cenk’in ikinci yarıda ortaya koydukları performans çok önemliydi.
Bu galibiyet, Beşiktaş’ın Avrupa’da büyük takım olma yolundaki ilerleyişinin bir sinyaliydi. Yolları açık olsun. Hakem, maçın oynanması için elinden geleni hata yapmadan gerçekleştirdi. Bu da sevgili hakemlerimiz için önemli bir not olsun.


Bunları da Beğenebilirsiniz