Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Siyahilerin hayatını değiştirdik

İstanbul Cup’ın 1 numarası Venus Williams, kardeşi Serena Williams ile elde ettikleri başarılarla siyahilerin hayatını değiştirdiklerini söyledi. Venus, “30-40 yıl önce Amerika’da çok az siyahi sporcu vardı. Bugün golfte bile siyahi sporcu var” dedi.

Tolga YENİGÜN
SON GÜNCELLEME

ABD’li tenis yıldızı Venus Williams, kardeşi Serena ile birlikte kazandıkları başarılarla siyahilerin de hayatını değiştirdiklerini söyledi.
7 Grand Slam kazanan ve TEB İstanbul Cup’ın da ilk şampiyonu unvanına sahip Venus, 10 yıl sonra yeniden İstanbul’da... Kazandığı para ödülü 30 milyon doları bulan ABD’li yıldız kariyerini, hedeflerini, kardeşi Serena’yı ve unutumadığı anları şöyle anlattı.
Son Grand Slam zaferini 2008’de Wimbledon’da kazanan Venus, “Kariyerimi noktalamadan önce 4 büyük turnuvanın birinde daha mutlu sona ulaşmayı istiyorum. Bir sonraki Grand Slam’i dört gözle bekliyorum” dedi.

‘AH O SAKATLIKLAR OLMASAYDI’

Kariyerindeki her maçın, idmanın ve anın kendisi için önemli olduğunu anlatan Venus, “Ama tüm bu anlar içinde en özelleri 2000, 2008 ve 2012 Olimpiyatları’nda Serena ile çiftlerde kazandığımız altın madalyalardı” dedi. 30 milyon dolara yakın para ödülü kazanan Venus, yaşadığı ağır sakatlıkların Grand Slam şampiyonluğu sayısını etkilediğini söyleyerek şöyle devam etti:
“Sakatlanmasaydım muhtemelen daha çok Grand Slam kazanabilirdim ama hayatta bunlar da var. Yüzleşmek zorundasınız. Ya çok çalışacaksınız ya da bu işi bırakacaksınız. Karşılığını aldığınız zaman her şey çok güzel. O nedenle hiçbir iş kolay değil. Yaptığınız işten müteşekkir olmalısınız.”

‘ROL MODEL OLMAK ONUR VERİCİ’

Serena ile birlikte bugüne kadar çok şey başardıklarını vurgulayan Venus, “Öncelikle Afro-Amerikan (siyahi Amerikalı) birçok sporcuya örnek olduğumuzu düşünüyorum. Bu çok olağanüstü bir şey. 30-40 yıl önce ABD’de çok sayıda siyahi sporcu göremezdiniz. Şimdi basketbol, beyzbol ve futbolda yüzlerce Afro-Amerikan sporcu var. Artık golfte bile var. Bence Serena ile bizim yaptığımız, spora yeni siyahi isimler kazandırmak. Onlara örnek olarak siyahilerin hayatını değiştirdik. Onlara rol model olmak bizim için bir onur” diye konuştu.

Siyahilerin hayatını değiştirdik

SERENA’NIN EN ÇOK ŞAÇINI KISKANIYORUM

“Serena ile bir değişiklik yapsam sadece onun saçını isterdim. Onun benden daha çok saçı var.”

”KARDEŞİM Serena ile bir şeyi değiştirmek istesem bu saçı olurdu! Onun benden daha çok saçı var, bence bir kadın için saç çok önemli. Daha fazla saçımın olmasını isterdim. Serena ile bir değişiklik hakkım olsa sadece saçını isterdim (Kahkaha atarak). Çünkü onun sahip olduğu herşeyi beğeniyorum ama kendimi de beğeniyorum.

KARDEŞİMİ HEP DÜŞÜNÜRÜM

Rakibim Serena’dan başkası olunca sadece kazanmayı düşünüyorum. Serena’yla oynadığımdaysa ona ne olacağını da düşünüyorum.
Rakiplerimin kariyerlerini ya da durumlarını kaybetsem de kazansam da fazla önemsemem ama Serena’da durum farklı. Kazansam da kaybetsem de kortta üzülüyorum.”


Bunları da Beğenebilirsiniz