Dünya Haberleri

  Siyah isyanda Adalet Bakanı ailenin yanında

  Hürriyet Haber
  22.08.2014 - 01:18 | Son Güncelleme:

  ABD Adalet Bakanı Eric Holder, önceki gün polisin kendisi gibi siyahi bir genci öldürmesiyle çıkan protestoların patlak verdiği Ferguson’u ziyaret etti.

  ABD’nin Missouri eyaletine bağlı Ferguson’da, polisin Michael Brown’u (18) 9 Ağustos’ta vurarak öldürmesiyle başlayan olaylarda, devreye Adalet Bakanı Eric Holder girdi. 12 gün sonra kasabayı ziyaret eden Holder, yasaların uygulanmasında ‘utanç verici’ ayrımların olabileceğini kabul etti. Silahsız olduğu halde polisin hedefi olan Brown’un ailesiyle bir araya gelen bakan, ‘kapsamlı, adil ve bağımsız’ bir soruşturma sözü verdi. Holder “ABD Adalet Bakanı’yım ancak siyah bir adamım” dedi ve geçmişte kendisinin de ayrımcılığa maruz kaldığını anlattı.

  Bıçak muamması

  St. Louis kentinde, polisin başka bir siyahi genci dâha vurarak öldürmesine dair tartışmalarda Emniyet Müdürü, gencin polislere bıçak çekmesinin ardından vurulduğunu iddia etse de, olay anını gösterdiği iddia edilen video kaydında, gencin elinde bıçak görünmüyor.

  Polisin elinden silah alınmalı

  OSCAR ödüllü siyahi aktör Morgan Freeman, La Repubblica gazetesine verdiği röportajda “Polislerin elinden o silahlar alınmalı. Yasalara sığınarak cinayet işliyorlar. Ülkede ırkçılık kol geziyor. İsyanı çok iyi anlıyorum” dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı