KOCAELİ HABERLERİ

Sivrisineklere Karşı 10 Bin Hektar Sulak Alan İlaçlanıyor

IHA
04.08.2015 - 11:52Son Güncelleme :

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ EKİPLERİ SİVRİSİNEKLE MÜCADELE KAPSAMINDA 10 BİN HEKTARLIK SULAK ALANDA İLAÇLAMA ÇALIŞMASI YAPIYOR.

IHA

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, yaz aylarında sivrisineklerin çoğalması nedeniyle sulak alanlar ilaçlanıyor.
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, vatandaşların rahat bir yaz mevsimi geçirmeleri için sivrisineklerin üreyebilecekleri alanları ilaçlamaya devam ediyor. Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Veteriner Şube Müdürlüğü tarafından karasinek, sivrisinek, haşere ve kemirgenlere karşı ilaçlama çalışmaları, son teknolojiye uygun ekipmanlar ile sağlanıyor.
Vektör mücadelesinde son teknoloji cihazlar kullanılıyor. Sivrisinek mücadelesinde karada ve suda hareket edebilen 8x8 ATV adı verilen araç kullanılıyor. Yapılan tüm çalışmalarda kullanılan araç ve ekipmanın modernizasyonu periyodik olarak yapılıyor. Bu sayede yaz döneminde her ay ortalama 9 bin ahır ve gübrelikte karasinek ve kene mücadelesi gerçekleştiriliyor. Yılda yaklaşık 10 bin hektar sulak alanda larva uygulaması yapılıyor. Bu araçlarla dereler, göller, bataklıklar ve sazlıkları gibi en zor alanlarda düzenli bir ilaçlama yapılıyor. Yaz dönemi boyunca vektör üreme potansiyeli olan alanlarda gerçekleştirilen larva ve ergin ilaçlamalarına ilaveten kış aylarında da soğuktan korunmak amacıyla yer altı sistemlerinde sığınan erginlerle mücadele amacıyla alt yapı sistemlerinde ilaçlama uygulamaları gerçekleştiriliyor.
Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Veteriner Şube Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, “Bahçe sulaması gibi amaçlarla biriktirilen yağmur sularının başlıca üreme alanlarından biridir. Larva üremesi tespit edildiğinde bu bidon, kovaların boşaltılması gerekir. Bahçe gibi açık alanlarda biriktirilen atık lastiklerde larva oluşumuna uygun alanlar, atık lastiklerin iç alanında biriken az miktarda su çok miktarda sivrisineğin üremesine neden olabiliyor. Karasinek mücadelesinde ise ahırların temizliğinin düzenli olarak yapılması ve gübreliklerin sınırlı alanlarda biriktirilmesi önem taşıyor. Gerçekleştirilen bu ilaçlama faaliyetlerinde vektörlerle mücadele edilirken, çevreye zarar vermeyen ilaçlar kullanılıyor. Tercih edilen ilaçlama ürünlerinin büyük çoğunluğunu biyolojik ürünler oluşturuyor. Eskiden beri alışılan ULV yöntemi ile uçan sineğe yönelik yapılan ilaçlama uygulamaları halk sağlığına ve çevreye olumsuz etkilerinden dolayı artık yapılmıyor. Vektör mücadelesi ağırlıkla larva döneminde yapılıyor” ifadeleri kullanıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kocaeli haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kocaeli ilinden Sivrisineklere Karşı 10 Bin Hektar Sulak Alan İlaçlanıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 04 Ağustos 2015 tarihinde saat 11 52’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Sivrisineklere Karşı 10 Bin Hektar Sulak Alan İlaçlanıyor haberi güncellenecektir.

KOCAELİ NAMAZ VAKİTLERİ

21 Nisan 2018, Cumartesi
 • İmsak
  04:33
 • Guneş
  06:06
 • Öğle
  13:05
 • İkindi
  16:50
 • Akşam
  19:52
 • Yatsı
  21:19
Sayfa Başı