ANTALYA HABERLERİ

Sivrisinekle mücadelede balıklı yöntem

DHA
28.04.2017 - 11:37Son Güncelleme :
DHA

 

Mithat ABAKAN/MANAVGAT, (DHA) - ANTALYA Büyükşehir Belediyesi Manavgat'ta sivrisinekle mücadele için 'gambusia affinis' (sivrisinek balığı) balıklarını kullanıyor.

Büyükşehir Belediyesi Manavgat Hizmet Birimi, Manavgat genelinde su birikintisi olan yerlere, sulama havuzlarına, göletlere, bataklıklara, tarımsal amaçlı kuyulara ve kullanılmayan sarnıçlarda sivrisinekle mücadelede sivrisinek balığı kullanıyor. Sivrisinek düşmanı olarak bilinen balık, kısa sürede bulunduğu ortama adapte olarak söz konusu sulardaki sivrisinek larvalarını yiyerek yok ediyor.

EN ETKİN YÖNTEM

Büyükşehir Belediyesi Manavgat Koordinatörü İbrahim Büküş, Manavgat'ta 126 kişiden oluşan bir sivrisinekle mücadele ekibi kurduklarını belirterek, “Manavgat'ın tüm mahallelerinde sinekle mücadele çalışmalarımız devam ediyor. Ekiplerimiz kimyasal yöntemin yanında biyolojik yöntemlerle de çevreye ve canlılara zarar vermeden sinekle mücadele çalışmalarını sürdürüyor. Sivrisinek balığı da biyolojik mücadelenin en etkin yöntemlerinden biri. Manavgat genelindeki tarımsal kuyular, deniz ve akarsularla bağlantısı olmayan göletler, sulama havuzları ve sarnıçlara bu balıkları bırakarak etkin mücadeleyi yapıyoruz. Önümüzdeki sene bu çalışmaların meyvesini alacağız" dedi.

GAMBUSİA AFFİNİS (SİVRİSİNEK BALIĞI )

Sivrisinek balığı, lepistesle akrabalığı olan sıcak-soğuk sularda kolaylıkla yaşayabilen bir tatlı su balık türü. Sivrisinek balığı, sivrisinekle mücadelede en etkin yöntemlerden biri olarak dikkati çekiyor.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden Sivrisinekle mücadelede balıklı yöntem hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Nisan 2017 tarihinde saat 11 37’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Sivrisinekle mücadelede balıklı yöntem haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı