İZMİR HABERLERİ

Sivri'den büyüme için katma değerli üretim vurgusu

DHA
12.09.2017 - 13:16Son Güncelleme :
DHA

EGE Sanayicileri ve İşadamları Derneği (ESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Fadıl Sivri, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Gayri Safi Yurt İçi Hasıla 2'nci çeyrek büyüme oranının yüzde 5.1 olması olumlu bir gelişme olduğunu söyledi. Ancak daha fazla katma değerli üretim yapılmasını gerektiğini vurguladı.

Büyüme oranının yüzde 5.1 olmasının olumlu bir gelişme olduğuna değinen Sivri, bununla birlikte, gayri safi yurt içi hasıla içinde hane halkı ile devletin tüketim harcamalarının payının yüzde 73.7 olmasının tüketime dayalı büyümenin devam ettiğini gösterdiğini kaydetti. Sivri, orta vadede bu durumun cari açık üzerinde olumsuz etki eden petrokimya, teknoloji ve savunma sanayisi gibi yüksek ithalat rakamlarının söz konusu olduğu sektörlerin, bölge farkı gözetmeksizin özel proje kapsamında desteklenmesi ile katma değerli üretim lehine dönüştürülmesi gerektiğini vurguladı.

Sivri, büyümenin niceliksel yönünün yanı sıra niteliksel yönünün önemine dikkat çekerek, "Açıklanan büyüme oranına özel sektör tüketiminin yüzde 1.9 puanlık katkısı var. Net ihracatın katkısı yüzde 1.7. Yatırımların ise yüzde 2.9 puanlık katkısı var. Diğer taraftan, Gayri Safi Yurtiçi Hasıla içinde tüketim harcamalarının payı toplam yüzde 73.7. Yatırımın payı ise yüzde 31.3. Tüketim ağırlıklı bir büyüme görüyoruz. Halbuki düşük yatırım, düşük üretim ve istihdam ile düşük geliri dolayısıyla düşük tüketimi getirecektir. Burada kilit faktör yatırımdır" dedi.

Bu kapsamda, yapılabileceklerede değinen Sivri, "Özellikli sanayi bölgelerinin kapasitelerinin arttırılması, tüm sektörlerde katma değerli üretimin teşvik edilmesi, sanayileşmede teknolojik altyapının güçlendirilmesi yapılması gerekenler arasında. Ayrıca, tüm bunlara altyapı sağlayacak yapısal reformların kararlılıkla ele alınmasına ihtiyaç var" dedi. Böylece, artan yatırımın, istihdam, üretim ve ihracat rakamlarındaki artışla birlikte büyümeye daha fazla katkıda bulunacağına ve daha yüksek büyüme oranlarına ulaşılacağına inandığını dile getirdi.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Sivri'den büyüme için katma değerli üretim vurgusu haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

23 Ocak 2018, Salı
 • İmsak
  06:52
 • Guneş
  08:17
 • Öğle
  13:29
 • İkindi
  16:07
 • Akşam
  18:30
 • Yatsı
  19:50
Sayfa Başı