BURSA HABERLERİ

"Sivil Toplum Kamu İşbirliği ve Gönüllülük Uluslararası Konferansı"

AA / İsmail Ersan
05.12.2014 - 14:23Son Güncelleme :

- Nilüfer Belediye Başkanı Bozbey: "Sivil toplumun gücü demek, yaşam standartlarının yükselmesi ve hayatın kolaylaşması demektir"

YEREL HABERLER BURSA

AA / İsmail Ersan

BURSA (AA) - Nilüfer ilçesinde Kamu İşbirliği ve Gönüllülük Uluslararası Konferansı düzenlendi.

Bursa Akademik Odalar Birliği (BAOB) Oditoryum Salonu'nda gerçekleştirilen konferansa İsveç ve Bulgaristan'dan katılımcılar ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) temsilcileri Cem Karageçen ve Aslıhan Kuş, sivil toplum ve kamu sektörleri arasındaki işbirliğine dair gönüllülük üzerine davranış ilkeleri oluşturulması, gönüllüğe katılımın artması, gönüllülüğün yaygınlaştırılması konusunda sunumlar yaptı.

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, burada yaptığı konuşmada, demokrasinin olduğu ülkelerde sivil toplum örgütlerinin güçlü olduğunu söyledi.

Nilüfer'de 2009'da oluşturulan mahalle komitelerinin de birer sivil toplum örgütü olduğunu vurgulayan Bozbey, "Sivil toplumun gücü demek, yaşam standartlarının yükselmesi ve hayatın kolaylaşması demektir. Farklı bir projenin hayata geçirilmesi ve demokrasi alanını oluşturma konusundaki hassasiyetimizi, hayata geçirdiğimiz projelerle ortaya koyduk. Sivil toplum örgütlerinin demokrasi adına önemsenmesinin altını çizdik" diye konuştu.

Nilüfer Dernekler Yerleşkesi'nin, sosyal fayda amaçlı çalışan sivil toplum örgütlerinin bir arada toplanmasını kolaylaştırmak amacıyla hizmet verdiğini belirten Bozbey, şöyle konuştu:

"Türkiye'de ilk kez bir belediye bünyesinde 'Sivil Toplum İlişkileri Bürosu'nu kurmuştur. Nilüfer Dernekler Yerleşkesi de yine bu bakış açısının yansıması olarak Türkiye'de hatta dünyada ilk kez ortaya konulan bir oluşumdur. Dernek çalışmalarında şeffaflık, şiddetsizlik, toplumsal cinsiyet eşitliği, gönüllülük, sosyal sorumluluk, sürdürülebilirlik ilkeleri esas alınmıştır. 2013 yılında yerleşkeye üye dernekler arasında yapılan ankette memnuniyet oranının yüzde 90'dır. Diğer derneklerimizden yoğun talep var. Bu talepleri karşılamak için Karaman Pazar Alanı'nın altında 450 derneklik bir alan yapacağız. Projeleri tamamlandı ve şuan ihale aşamasına gelmesini bekliyoruz. Yeni bir dernekler yerleşkesi yaparak sivil toplumun Nilüfer'de ne kadar güçlü olduğunu ortaya çıkmasını sağlamayı hedefliyoruz."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Bursa haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Bursa haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde "Sivil Toplum Kamu İşbirliği ve Gönüllülük Uluslararası Konferansı" haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

BURSA NAMAZ VAKİTLERİ

11 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  06:22
 • Guneş
  08:09
 • Öğle
  13:08
 • İkindi
  15:31
 • Akşam
  17:46
 • Yatsı
  19:21
Sayfa Başı