Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Sivil listesi çıkmadı

  Fevzi KIZILKOYUN / ANKARA
  18.09.2013 - 01:27 | Son Güncelleme: 18.09.2013 - 00:59

  12. Ağır Ceza Mahkemesi’nin ‘darbe yönetiminin en üst karar alma organlarında yer alan sivillerin isim listesini gönderin’ talebini yanıtlayan Genelkurmay Başkanlığı Adli Müşavirliği, “Arşivde bu kurumlarda görev alan sivillere ilişkin bilgi bulunmuyor” dedi.

  12 Eylül davasını yürüten Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi, darbenin sivil ayağı için Genelkurmay Başkanlığı’ndan Bayrak Harekat Grubu ve Milli Güvenlik Kurulu’nda bulunan sivillerin listesini istedi. Genelkurmay Adli Müşavirliği’nden mahkemeye gönderilen belgede, bu kurullarda görev yapan sivillere ilişkin herhangi bir kaydın bulunmadığı belirtildi.
  Dönemin Genelkurmay Başkanı, 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Ali Tahsin Şahinkaya’nın yargılandığı davaya bakan 12. Ağır Ceza Mahkemesi, Genelkurmay’a bir yazı yazarak darbe yönetiminin en üst karar alma organlarında yer alan sivillerin isim listesini istedi. Genelkurmay’a gönderilen yazıda, Bayrak Harekat Planı içerisinde yer alan Sivil İşler Koordinasyon Grubu ve Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği’nin kimlerden oluştuğu soruldu. Mahkeme, gelecek listeye göre darbenin sivil ayağıyla ilgili yeni bir soruşturma başlatacaktı.
  Genelkurmay Başkanlığı Adli Müşavirliği, 27 Eylül’de görülecek duruşma öncesi mahkemeye isim listesiyle ilgili belge gönderdi. Genelkurmay gönderdiği belgede, “Arşiv kayıtlarımızda bu kurumlarda görev alan sivillere ilişkin herhangi bir bilgi ve belge bulunmuyor” dedi.

  AVUKAT: GİZLİYORLAR

  Davanın müdahil avukatlarından Ömer Kavili ise Genelkurmay’ın söz konusu belgeyi mahkemeden gizlediğini ileri sürerek “Davanın duruşmasında buna itiraz edeceğiz. Belgeyi saklayan Genelkurmay yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulunacağız” dedi. Bayrak Harekat Planı içerisinde yer alan Sivil İşler Koordinasyon Grubu’nun, darbe sonrası askerlerle birlikte çalışacak bürokrat ve sivillerle, görevlendirmelere ilişkin detaylar üzerinde çalıştığı öne sürülmüştü. Grubun hazırladığı listeler ise daha önce mahkemeye sunulmuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı