Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Sivil jandarmalar geliyor

  Hürriyet Haber
  09.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 09.05.2000 - 00:01

  Organize suçlar ve silah kaçakçılık birimi kuran jandarma, personelini balistik, olay yeri inceleme ve delil bulma konularında eğitimden geçirdi. Mevcut karakollarda onarım yapıldı, yeni karakollar kurmak, Maslak'ta modern bir hizmet binası inşa etmek ve sivil ekipler oluşturmak için kollar sıvandı.

  İSTANBUL Valisi Erol Çakır'ın, ‘‘Büyükçekmece ve Sarıgazi'yi polise devredin’’ isteğini reddeden Jandarma, İstanbul'da büyük bir atakla sivilleşme hazırlığına başladı.

  Çetelerle mücadele etmek için organize suçlar ve silah kaçakçılık birimi kuran jandarma, personelini balistik, olay yeri inceleme ve delil bulma konularında eğitimden geçirdi. Mevcut karakollarda onarım yapıldı, yeni karakollar kurmak, Maslak'ta modern bir hizmet binası inşa etmek ve sivil ekipler oluşturmak için kollar sıvandı. Terör olaylarının azalması nedeniyle görevlerini büyük ölçüde tamamlayan Olağanüstü Hal Bölgesi'ndeki birliklerden beş bin personel talep edildi.

  Jandarma Genel Komutanlığı'nın Türkiye genelindeki bütün alay komutanlıklarına, ‘‘Sorumlululuk alanlarınızı muhafaza edin, sınır değişikliği yapmayın’’ şeklinde talimat yazısı gönderdiği belirtildi. Jandarma Genel Komutanlığı'nın bu talimatına gerekçe olarak, terör olaylarının azaldığı Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki personelin büyük bir bölümünün boşa çıkması gösteriliyor. Olağanüstü Hal Bölgesi'ndeki 30 civarındaki taburda bulunan asker fazlasının, Batı'daki alay komutanlıklarının emrine verileceği ifade edildi. Jandarmanın bu operasyonla, ‘‘güçlü bir jandarma’’ imajı oluşturmayı hedeflediği ileri sürüldü.

  Polis on bin kadro peşinde

  Bu arada, terör olaylarının yoğun olduğu 1997 yılında jandarmanın Sarıgazi ve Büyükçekmece'yi devretmek için İstanbul Valiliği'ne başvurduğu ancak bu talebin, ‘‘Polisin işi başından aşkın’’ denilerek geri çevrildiği anlaşıldı. Jandarma kaynakları, bugün bu isteği karşı tarafın gündeme getirmesinin nedenini, polisin ek kadro arayışları olarak değerlendirdi. İstanbul nüfusunun yüzde 80'ine 25 bin personelle hizmet veren polisin İçişleri Bakanlığı'ndan 10 bin ek kadro talip ettiği, bunu haklı kılmak için de jandarmanın elindeki bölgeleri sorumluluk alanına katmayı amaçladığı öne sürüldü. Nüfusun yüzde 20'sine, yüzölçümü olarak da İstanbul'un yüzde 75'ine güvenlik hizmeti veren jandarma ise beş bin yeni kodroya razı.

  Jandarmanın dile getirdiği bir diğer gerçek ise işin mali boyutu. Bir polisin yılda devlete maliyeti, ortalama sekiz milyar lira. Buna karşılık, çoğunluğu er ve erbaşlardan oluşan jandarmanın maliyeti ise ortalama bir milyar 300 milyon.

  Jandarmaya Mahhattan binası

  Jandarmanın tek atağı personel takviyesi değil. Büyük yatırımlar planlanıyor. İl Jandarma Alay Komutanlığı'nın, gökdelenleri nedeniyle ‘‘Türkiye'nin Manhattan’’ı’ denilen Maslak'taki kışla arazisine, modern bir hizmet binası yapılacak. Dokuz katlı, camekanlı binanın projesi hazırlandı bile. İstanbul'daki 30 kadar jandarma karakolunda ise hummalı bir tadilat çalışması var. Yeni karakollar için teklifler de hazır. En önemli hazırlık ise ‘‘sivil jandarma’’ ekipleri. Yakın bir gelecekte, jandarmanın sorumluluk alanındaki beldelerde, haki elbiseli askerler yerine sivil giyimli personel, yine sivil araçlarla görev alacak. Personele, asker silahı G-3 yerine, tabanca ve polisin kullandığı MP-5 otomatik tabanca verilecek. Böylece vatandaşın asker imajının değiştirilmesi hedefleniyor.

  Polisin, jandarmanın elindeki yerleri isterken öne sürdüğü ‘‘Jandarma yeterince profesyonel değil. Soruşturmalar sağlıklı yürümüyor’’ görüşünün değişmesi için, personelin eğitimine de önem veriliyor. Terörle Mücadele ve yeni oluşturulan Organize Suçlar ve Silah Kaçakçılık Bürosu ekipleri, koordineli olarak çalıştığı polisin tekniklerinden de yararlanıyor. Personel, kriminal, olay yeri inceleme ve delil bulma konularında sürekli eğitiliyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı