Gündem Haberleri

  Sivil Hava Gücü kuruyoruz

  Ümit ÇETİN / ANKARA
  24.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Çevre ve Orman Bakanı Pepe, orman yangınlarıyla mücadele için Sivil Hava Gücü oluşturacaklarını söyledi. Konunun ihale aşamasında olduğunu belirten Pepe, 20 adet Sikorsky helikopter alacaklarını açıkladı.

  AKDENİZ ve Ege’deki orman yangınları hızla ilerlemeye devam ederken Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, ilk kez Hürriyet’e orman yangınlarıyla mücadele için Türkiye’nin ilk "Sivil Hava Gücü"nün oluşturulacağını açıkladı. Sivil Hava Gücü Projesi çalışmalarının ihale aşamasına geldiğini belirten Pepe, şunları söyledi:

  20 SİKORSKY

  Sayın Başbakan ve Hava Kuvvetleri Komutanı ile görüştük. Önümüzdeki hafta da Sayın Genelkurmay Başkanı ile görüşeceğiz. Sivil Hava Gücü oluşturma projesinde çalışmalar tamamlanmak üzere. Kendi malımız olan Sikorsky ya da muadili 20 helikopter satın alacağız. Bu helikopterler 3.5-4 ton su taşıyacak. İstanbul Belediyesi’nin CD 215 uçakları 3-3.5 ton su taşıyor. Bu helikopterler onlardan çok su kapasitesine sahip olacak. Projenin 200-300 milyon dolar arasında olmasını öngörüyoruz.

  Yangın söndürme uçağından çok helikoptere odaklanmış durumdayız. Helikopterler alanda daha kıvrak ve daha iyi manevra yapabiliyor. Bu nedenle helikopter almayı daha mantıklı görüyoruz. Helikopterlerle nokta atışı yapılabiliyor. Ormanlar sarp, engebeli arazilerde. Uçaklar yeteri kadar iyi ulaşamıyorlar. Örneğin Kaş’ta 400 metre derinlikte bir vadinin içinde yangın devam ediyor. Uçaklar buralara giremiyor. Buralar için en iyi çözüm helikopterler.

  ÇOK AMAÇLI

  Bu projeye çok büyük önem veriyoruz. Türkiye’nin dışa bağımlı olmadan kendi helikopter ve uçak filosunun olması gerekiyor. Bu filo orman yangının dışında sel, deprem, diğer yangınlarda yani diğer doğal felaketlerde de kullanılabilecek. Ambulans helikopteri haline getirilebilecek aparatları olacak, yaralı taşınabilecek. Helikopter filosunun yanısıra büyük amfibi uçaklar da alacağız.

  Köylü ikramı

  Gömüce Köyü’nün kahvesinde köylülerin ikram ettiği dondurmayı yiyen Bakan Pepe, yangınların terör örgütü tarafından çıkarıldığı iddialarına "Bu yönde bir bilgi ulaşmadı" dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı