Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Siverek’te elektriksizlik protestosu

  Mehmet SEZGİN/SİVEREK (Şanlıurfa), (DHA)
  08 Aralık 2009 - 17:26Son Güncelleme : 08 Aralık 2009 - 17:26

  ŞANLIURFA’nın Siverek ilçesi, Hayriye Mahallesine bir süredir elektrik verilmediğini iddia eden grup, Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş’yi (DEDAŞ)’ı alkışlarla protesto etti.

  Aralarında öğrencilerin de bulunduğu grup mahallelerindeki trafonun önünde toplanarak ‘Elektrik istiyoruz’, ‘Mum ışığında ders çalışmak istemiyoruz’ sloganlarını attı.

  Siverek İlçesi’nde yaşanan elektrik kesintileri vatandaşları çileden çıkardı. Yeni yatırıma ihtiyaç duyulan ilçe merkezinde enerji nakil hatlarının eski olması yüzünden DEDAŞ’ın ancak arızalara müdahale ettiğini belirten mahalle sakinleri, bu durumda bıktıklarını belirterek protesto eylemi gerçekleştirdi. Havaların soğumaya başlaması ile enerji kullanımında yaşanan artış üzerine, enerji nakil hatlarının ihtiyaca cevap vermediği için günlerce karanlıkta kaldıklarını belirten Hayriye Mahallesi sakinleri, mum ve gazlı lambalarını yanlarına alarak, elektrik trafosunun önünde alkışlı eylem yaptı. Aralarında çok sayıda öğrencinin bulunduğu grup ‘elektrik istiyoruz’, ‘mum ışığında çalışmak istemiyoruz’ sloganlarını akarak sorunlarının çözülmesini istedi.

  1 AY ÖNCE YANAN TRAFO ONARILMADI

  Grup adına açıklamada bulunan 33 yaşındaki Cemal Dağ, oturdukları Hayriye Mahallesi’ndeki elektrik trafosunun 1 ay önce yandığını ve durumu yetkililere bildirdiklerini söyledi. Aradan geçen süreye rağmen trafonun onarılmadığını belirten Dağ, “Mahallemize enerji veren trafomuz yandı. Bunun üzerine durumu DEDAŞ’a bildirdik. Aradan bir ay geçmesine rağmen trafoya hiçbir müdahale yapılmadı. Sesimizi duyurmak amacıyla böyle bir protesto eylemi yapma ihtiyacı duyduk. Çocuklarımız gece mum ışığında ders çalışmak zorunda kalıyor. Bir an önce karanlıktan kurtulmak istiyoruz” dedi.

  Açıklamanın ardından, alkışlarla protesto eden grup, daha sonra dağıldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı